Deferred Division — Northern Ireland — 21 Jan 2009 at 19:54

That the draft Northern Ireland Assembly (Elections) (Amendment) Order 2009, which was laid before this House on 3 December, be approved.

The House divided: Ayes 276, Noes 184.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyConno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Douglas CarswellHarwichConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetConno
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentaye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLabaye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Jim DevineLivingstonLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Peter HainNeathLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLabaye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLabaye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLabaye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLabaye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLabaye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLabaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLabaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Susan KramerRichmond ParkLDemno
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive