MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | tellaye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | whilst Independent (front bench) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | tellno |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | tellno |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | tellaye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |