As amended (in the Standing Committee), considered .
Ordered ,
That the Bill, as amended, be considered in the following order, namely, new Clauses; new Schedules; Clauses 1 to 3; Clauses 9 to 12; Clauses 18 and 19; Clauses 4 to 8; Schedule 1; Clause 13; Clause 77; Schedules 2 and 3; Clauses 14 and 15; Schedule 4; Clauses 16 and 17; Schedule 5; Clauses 20 to 22; Clause 35; Clause 23; Clause 59; Clauses 24 to 34; Clauses 36 and 37; Clauses 39 to 58; Clauses 60 to 69; Clause 38; Clause 73; Clauses 70 to 72; Clauses 74 to 76; Clauses 78 to 80; Schedules 6 and 7; Clause 81.--[ Mr. Jon Owen Jones .]
New clause 1
Child benefit for lone parents
'(1) The Secretary of State shall prescribe a special rate of child benefit for the first, elder or eldest child in a lone parent family which shall be at least 60 per cent. greater than the standard rate of child benefit for a first, elder or eldest child.
(2) In this section "lone parent" means a parent who--
(a) has no spouse or is not living with his spouse; and
(b) is not living with any other person as his spouse.'.-- [Mr. Webb.]
Brought up, and read the First time.
I beg to move, That the clause be read a Second time.
Mr. Deputy Speaker (Mr. Michael Lord):
With this, it will be convenient to discuss amendment No. 1, in clause 70, page 46, line 35, leave out from beginning to end of line 1 on page 47.
Those were the words of the current Secretary of State just over 12 months ago.
The Guardian poll revealed that rather than the new Labour Government being in tune with the people, they are in a small minority, and the overwhelming majority of the British people are opposed to what they propose tonight. We have the vast majority of the public with us. Most people believe that it is time that those who have done so well out of the past 18 years should pay a bit more towards the running and rebuilding of Britain and not let that burden fall on the poorest children in the poorest families.
On 19 February this year, just a handful of weeks before the election, the right hon. Lady said:
"Our approach will not be to cut the social security budget by making the poorest poorer."---[ Official Report , 19 February 1997; Vol. 290, c. 944.]
Question, That the Question be now put, put and agreed to.
Question put accordingly, That the clause be read a Second time:--
The House divided: Ayes 62, Noes 458.
Historical Hansard | Online Hansard |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | aye |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | aye |
Mr Cynog Dafis | Ceredigion | PC | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | aye |
Margaret Ewing | Moray | SNP | aye |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | aye |
Mr Clifford Forsythe | South Antrim | UUP | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | tellaye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | aye |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Robert McCartney | North Down | UKUP | aye |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | aye |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | aye |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem | aye |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | tellaye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | aye |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
John Swinney | North Tayside | SNP | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Andrew Welsh | Angus | SNP | aye |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con | no |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | no |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con | no |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | no |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Bill Cash | Stone | Con | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Dr David Clark | South Shields | Lab (minister) | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Mr Michael Colvin | Romsey | Con | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | no |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | no |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab (minister) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | tellno |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | no |
Mr David Faber | Westbury | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Mr Derek Fatchett | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | no |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Liam Fox | Woodspring | Con | no |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | no |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | no |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | no |
Keith Hill | Streatham | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | tellno |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab | no |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | no |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | no |
Fiona Jones | Newark | Lab | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab | no |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab (minister) | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con | no |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab (minister) | no |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | no |
Mr John Major | Huntingdon | Con | no |
Humfrey Malins | Woking | Con | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
Sir John Morris | Aberavon | Lab (minister) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | no |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | no |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | no |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | no |
John Randall | Uxbridge | Con | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Mr George Robertson | Hamilton South | Lab (minister) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab (minister) | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | no |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Anthony Steen | Totnes | Con | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Mr Roger Stott | Wigan | Lab | no |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Mr John Taylor | Solihull | Con | no |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Independent Conservative | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab | no |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | no |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | no |
David Willetts | Havant | Con | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | no |
Ann Winterton | Congleton | Con | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | no |
Shaun Woodward | Witney | whilst Con | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |