MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Independent Labour | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | whilst Independent (front bench) | both |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | aye |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Independent (front bench) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | tellno |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem | no |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | tellno |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | tellaye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | tellaye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |