Local Democracy, Economic Development and Construction Bill — Increase upper size of alternative arrangements Local Authorities — rejected — 13 Oct 2009 at 21:00

The majority of MPs voted against inserting a new clause into the Local Democracy, Economic Development and Construction Bill that would have revised the size threshold in the Local Government Act 2000 for which there could be "alternative arrangements" from a population of 85,000 in 30th June 1999[1] to a population of 1,000,000.[2]

The "alternative arrangements"[3] are a set of regulations which excuse small local authorities and local authorities working under a county council from having to operate a strict system comprised of a single party executive[4] and a set of scrutiny committees.

There doesn't seem to be a debate on this vote.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)no
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLabno
David CairnsInverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabtellaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentaye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyConaye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
David DrewStroudLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLabno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLabno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Susan KramerRichmond ParkLDemaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLabno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)tellno
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)tellno
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Anne McGuireStirlingLabno
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLabno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLabno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
John RedwoodWokinghamConaye
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
John ReidAirdrie and ShottsLabno
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow North WestLabno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthConaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonConaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)tellaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLabno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Kitty UssherBurnleyLabno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive