Backbench Business — Consumer Credit and Debt Management — Powers to Cap Costs of Certain Unsecured Lending — 3 Feb 2011 at 15:45

The majority of MPs voted to clarify that no new powers are required to cap the costs of certain unsecured lending.

The motion voted for by the majority of MPs in this vote was:

  • amendment (a), to leave out
  • "alongside measures to increase access to affordable credit, regulatory powers that put"
  • and insert
  • "measures to increase access to affordable credit; urges regulators to consider putting".

This would have altered the motion under debate which was:

  • That this House
  • notes with alarm recent evidence showing a fourfold increase in the use of payday lending since the beginning of the recession and that high cost credit lenders advanced approximately £7.5 billion to low and middle income consumers in 2008 alone;
  • recognises the problems of financial exclusion, lack of financial and debt management education, lack of price competitiveness in the unsecured lending market and the near monopoly positions of many large lenders which contribute to the high costs of borrowing;
  • considers that without action these factors could worsen family debt, poverty and financial difficulties to the detriment of the economic recovery; therefore
  • calls upon the Government to introduce, alongside measures to increase access to affordable credit, regulatory powers that put in place a range of caps on prices in areas of the market in unsecured lending which are non price-competitive, likely to cause detriment to consumers or where there is evidence of irresponsible practice; and
  • believes that such caps should take account of the desirability of maintaining access to affordable and responsible credit, the likely impact on the supply of credit and the cost of enforcement, that they should be regularly reviewed and that they should use the total cost of credit, calculated on a yearly basis, to ensure that lender avoidance and distortions in price are prevented.

The line which the amendment affected changed from:

  • calls upon the Government to introduce, alongside measures to increase access to affordable credit, regulatory powers that put in place a range of caps on prices in areas of the market in unsecured lending which are non price-competitive, likely to cause detriment to consumers or where there is evidence of irresponsible practice;

to:

  • calls upon the Government to introduce, measures to increase access to affordable credit; urges regulators to consider putting in place a range of caps on prices in areas of the market in unsecured lending which are non price-competitive, likely to cause detriment to consumers or where there is evidence of irresponsible practice;

The MP who moved the amendment, Robin Walker (Worcester, Conservative)[1], explained it saying its purpose was:

  • to clarify that the answer is not necessarily new regulatory powers.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)tellaye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordConaye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Dan BylesNorth WarwickshireConaye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Douglas CarswellClactonConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireConaye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Nick de BoisEnfield NorthConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeConaye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonConaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointConaye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireConaye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamConaye
Kris HopkinsKeighleyConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
John HowellHenleyConaye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughConaye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveConaye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)tellaye
Marcus JonesNuneatonConaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthConaye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnConaye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Esther McVeyWirral WestConaye
Mark MenziesFyldeConaye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Nicky MorganLoughboroughConaye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamConaye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthConaye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConaye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Anna SoubryBroxtoweConaye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleConaye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireConaye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabno
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
David CairnsInverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)tellno
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLabno
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLabno
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Peter HainNeathLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
David MilibandSouth ShieldsLabno
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)tellno
David WrightTelfordLab (minister)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDemaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDemaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDemaye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDemaye
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
David WardBradford EastLDemaye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDemaye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemaye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive