Space Industry Bill — Clause 68 — Regulations — Role of MPs in Parliament — Reports — Consultation — 6 Feb 2018 at 15:30

The majority of MPs voted not to require all regulations made under the Space Industry Bill to be approved by resolutions of the Commons and Lords. The Space Industry Bill provides powers for ministers to make regulations to regulate space activities, sub-orbital activities, and associated activities.

MPs were discussing the Space Industry Bill[1]

The amendment rejected in this vote was:

  • Amendment 1, page 44, line 35, after “offences,” insert—
  • “(n) regulations under subsection (1) of this section”.

The rejected amendment would have impacted clause 68[2] of the Bill. The clause permitted ministers to make regulations intended to further the purpose of the bill (to regulate space activities, sub-orbital activities, and associated activities) and required regulations that create offences to be laid before each House of Parliament and approved by a resolution of each House. The intended effect of the rejected amendment appears to have been to apply this safeguard to all regulations made under the provisions of the Bill. The rejected amendment would also have required reports and public consultations in relation to all regulations proposed to be made under the Bill.

(Isn't everything either a "space activity" or a "sub-orbital" activity? The terms are not defined in the Bill's Interpretation section)

The rejected amendment was accompanied by the following explanatory statement:

  • This amendment would make regulations made under section 68(1) subject to the affirmative procedure.

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AldousWaveneyConno
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Heidi AllenSouth Cambridgeshirewhilst Con (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodConno
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayConno
Guto BebbAberconwywhilst Con (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburywhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Nicholas BolesGrantham and Stamfordwhilst Conno
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)no
Ben BradleyMansfieldCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Suella BravermanFarehamCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterwhilst Con (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestConno
Alistair BurtNorth East Bedfordshirewhilst Con (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Colin ClarkGordonCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge Wellswhilst Con (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffewhilst Con (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)tellno
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksConno
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestConno
David GaukeSouth West Hertfordshirewhilst Con (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Luke GrahamOchil and South PerthshireCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Bill GrantAyr, Carrick and CumnockCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneywhilst Conno
Dominic GrieveBeaconsfieldwhilst Con (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
Sam GyimahEast Surreywhilst Con (front bench)no
Kirstene HairAngusCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateConno
Philip HammondRunnymede and Weybridgewhilst Con (front bench)no
Stephen HammondWimbledonwhilst Con (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanConno
Richard HarringtonWatfordwhilst Con (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Peter Heaton-JonesNorth DevonConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
George HollingberyMeon ValleyConno
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgewhilst Con (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Stephen KerrStirlingCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Kwasi KwartengSpelthorneConno
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellwhilst Con (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest Dorsetwhilst Conno
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantConno
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Paul MastertonEast RenfrewshireCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesConno
Esther McVeyTattonCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordwhilst Con (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton Northwhilst Con (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamConno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Chris PhilpCroydon SouthConno
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)no
Amber RuddHastings and Ryewhilst Con (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburywhilst Con (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid Sussexwhilst Conno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The Borderwhilst Con (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Derek ThomasSt IvesConno
Ross ThomsonAberdeen SouthCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)tellno
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
David TredinnickBosworthConno
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeCon (front bench)no
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
Helen WhatelyFaversham and Mid KentConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Sarah WollastonTotneswhilst Con (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Charlie ElphickeDoverwhilst Independent (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)tellaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)tellaye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Stephen LloydEastbournewhilst LDem (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive