Development Policy — 2 Feb 2000

I beg to move,

That this House urges the Government to disown the Crow Report and its recommendation of 1.1 million houses to be built in the South-East; condemns the Government's practice of bulldozing homes and walking away from the regeneration of run-down town and city areas; requests an urgent response to the proposals in the Rogers Report for urban renewal; stresses the connections between planning and transport policies; and calls for a change to planning policy to encourage one Britain and urban renewal instead of the divisive policies the Government is pursuing.

I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"welcomes the Government's commitment to create high-quality, desirable, safe places to live without eating up the countryside; supports the Government's policies on protecting the Green Belt

Question put, That the original words stand part of the Question:--

The House divided: Ayes 173, Noes 321.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
Peter AtkinsonHexhamContellaye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Tony BaldryBanburyConaye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemaye
Mr Martin BellTattonIndependentaye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLabno
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Joe BentonBootleLabno
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)tellno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
David BorrowSouth RibbleLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
John ButterfillBournemouth WestConaye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabno
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
David ChaytorBury NorthLabno
Christopher ChopeChristchurchConaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Mr Michael ColvinRomseyConaye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponConaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Mr Stephen DayCheadleConaye
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDemaye
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Caroline FlintDon ValleyLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLabno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John Home RobertsonEast LothianLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Michael JackFyldeConaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantageConaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Paul KeetchHerefordLDemaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)tellaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Oliver LetwinWest DorsetConaye
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tony LloydManchester CentralLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Mr John MajorHuntingdonConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkConaye
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLabno
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)no
George MudieLeeds EastLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLabno
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLabno
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr David RendelNewburyLDemaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Mr Allan RogersRhonddaLabno
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr William RossEast LondonderryUUPaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Anthony SteenTotnesConaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)tellno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Gareth ThomasHarrow WestLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Mr John TownendEast YorkshireConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Claire WardWatfordLabno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Nigel WatersonEastbourneConaye
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WilshireSpelthorneConaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive