Hunting Bill — New Clause 6 — Use of Dogs Below Ground (No. 2) — 30 Jun 2003 at 21:45

The Aye-voters failed to pass an amendment by the Middle Way group to add new clause 6:

(1) Registration under Part 2 may be effected in respect of hunting that involves the use of a dog below ground.
(2) The Secretary of State may make regulations for the recognition of any existing body as the proper authority for making a code in respect of the conduct of any activity in connection with the use of dogs below ground on wild mammals.

The unamended Bill banned hunting with terriers underground but the amendment would have allowed it to be licensed.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Peter AtkinsonHexhamConaye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Norman BakerLewesLDemno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Mr Tony BanksWest HamLabno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
John BarrettEdinburgh WestLDemno
John BattleLeeds WestLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
John BercowBuckinghamConaye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Kevin BrennanCardiff WestLabno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst Independent Ulster Unionistaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Patsy CaltonCheadleLDemno
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponConaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)tellno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Don FosterBathLDemno
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLabno
Edward GarnierHarboroughConaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Sandra GidleyRomseyLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldConaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
David HansonDelynLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDemaye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabtellaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Paul HolmesChesterfieldLDemno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeaye
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Michael JackFyldeConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabno
Boris JohnsonHenleyConaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Robert KeySalisburyConaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireConaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
Andrew MacKayBracknellConaye
Andrew MacKinlayThurrockLabno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Humfrey MalinsWokingConaye
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
John MannBassetlawLabno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Patrick MercerNewarkConaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mark OatenWinchesterLDemaye
Bill OlnerNuneatonLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyrLabno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLabno
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLabno
John PughSouthportLDem (front bench)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConaye
Andy ReedLoughboroughLabno
Mr David RendelNewburyLDemno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Adrian SandersTorbayLDemno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLabno
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Anthony SteenTotnesConaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Dari TaylorStockton SouthLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConno
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightConaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLabno
Peter ViggersGosportConaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)tellaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WilshireSpelthorneConaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonwhilst Conaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive