Finance Bill — Schedule 19 — Stamp Duty Land Tax: Commencement and Transitional Provisions — 1 Jul 2003 at 22:08

I beg to move, That the Bill be now read the Third time.

The Finance Bill has now benefited from scrutiny in Committee and on Report, and I should like to pay tribute to the work of all Members on both sides of the House who have contributed to what has been a thorough and good-humoured study of the Bill and its provisions. We have made considerable headway. A number of amendments were tabled that we felt able to accept, and they have undoubtedly played some part in improving the Bill during its passage.

Question put, That the Bill be read the Third time:-

The House divided: Ayes 285, Noes 175.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
John BercowBuckinghamConno
Paul BeresfordMole ValleyConno
Crispin BluntReigateConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldConno
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
Humfrey MalinsWokingConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyConno
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)tellno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)tellno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Mr Tony BanksWest HamLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Robin CookLivingstonLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)tellaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Mrs Anne PickingEast LothianLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Greg PopeHyndburnLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jim SheridanWest RenfrewshireLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Patsy CaltonCheadleLDemno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDemno
Mr Matthew GreenLudlowLDemno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDemno
Paul KeetchHerefordLDemno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDemno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCno
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Ms Annabelle EwingPerthSNPno
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNPno
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive