Government Regulation — 4 Jul 2005 at 21:50

I beg to move,

That this House draws attention to the escalating cost of regulation and the increasing number of cases where regulation either achieves nothing or does positive harm to those being regulated; urges the Government to produce a deregulation Bill which goes beyond exhortation to better regulation by repealing unnecessary and burdensome laws and rules; encourages the Government to table a programme for the UK Presidency of lesser and better regulation for the EU as a whole; and asks the Government to bring forward proposals which free professionals in hospitals and schools, which cut the costs of controls over elected local government, and allow business in the UK to compete more successfully against Asian and American competitors.

I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"welcomes the steps the Government is taking to remove unnecessary regulations and rationalise inspection arrangements in both the public and private sectors; acknowledges the additional freedoms given to high performing schools, hospitals and local councils; notes the lead the Government has taken in driving forward the better regulation agenda in Europe; recognises the benefits that well-targeted and proportionate regulation can bring in driving up standards; and further notes that the UK is seen by international observers as a leader in the field of regulatory reform and that the success of the UK economy reflects the approach the Government has taken.".

Question put, That the original words stand part of the Question:-

The House divided: Ayes 198, Noes 313.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorConaye
Peter AinsworthEast SurreyConaye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
James BrokenshireHornchurchConaye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Conaye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
David DaviesMonmouthConaye
Philip DaviesShipleyConaye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)tellaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConaye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalConaye
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonConaye
Greg HandsHammersmith and FulhamConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Philip HolloboneKetteringConaye
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodConaye
Michael JackFyldeConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyConaye
David JonesClwyd WestConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansConaye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordConaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conaye
Mike PenningHemel HempsteadConaye
John PenroseWeston-Super-MareConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)tellaye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Conaye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Ed VaizeyWantageConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConaye
Peter ViggersGosportConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneConaye
Ben WallaceLancaster and WyreConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkConaye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Ian AustinDudley NorthLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Edward BallsNormantonLabno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabno
Celia BarlowHoveLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Robin CookLivingstonLabno
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLabno
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)tellno
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLabno
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Andrew GwynneDenton and ReddishLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLabno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLabno
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Barbara KeeleyWorsleyLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
Sadiq KhanTootingLabno
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shahid MalikDewsburyLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
David MarshallGlasgow EastLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLabno
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Madeleine MoonBridgendLabno
Jessica MordenNewport EastLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
Jamie ReedCopelandLabno
Linda RiordanHalifaxLabno
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow CentralLabno
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Peter SoulsbyLeicester SouthLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Ian StewartEcclesLabno
Howard StoateDartfordLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLabno
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDemaye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemaye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive