Fire Services Bill — Clause 1 — Powers of the Secretary of State — 12 Nov 2003 at 15:00

I beg to move, That this House agrees with the Lords in the said amendment.

The amendment is intended to clarify the consultation arrangements for directions about property or facilities made under the power in clause 1(1)(b), which allows the Secretary of State to give directions to fire authorities about the

I beg to move amendment (a) to the Lords amendment, in line 6, at end, add

'or enables an action in tort on the ground only that it contravenes a statutory duty imposed by an order made under this Act, which would affect the possibility of mediation, conciliation or arbitration.'

Question put, That the amendment to the Lords amendment be made:-

The House divided: Ayes 85, Noes 412.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Crispin BluntReigateConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Mr Adrian FlookTauntonConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeConno
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantagewhilst Conno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointConno
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonwhilst Conno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabtellaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
David DrewStroudLab (minister)aye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabtellaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)tellno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
John BattleLeeds WestLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Andy BurnhamLeighLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Barry GardinerBrent NorthLabno
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)tellno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Claire WardWatfordLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLabno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)both
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive