Criminal Justice and Immigration Bill — Parliamentary oversight of police and prison service pay — rejected — 6 May 2008 at 19:45

The majority of MPs voted to remove a clause[1] that had been inserted into the Criminal Justice and Immigration Bill[2] by the House of Lords,[3] which said:

  • The Home Secretary may not make regulations under the Police Act 1996[4] that differ from the recommendations of the Police Negotiation Board, or regulations under the Criminal Justice and Public Order Act 1994[5] that differ from the recommendations of Prison Service Pay Review Board, unless they have been put to a vote by MPs.

According to reports, Labour backbenchers had planned a rebellion on this vote, but in the hurry to get this Bill passed before midnight, there was too much confusion and the rebels voted with the government by mistake. One Realising the error, Jeremy Corbyn negated his vote by voting both.[6]

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
John ReidAirdrie and ShottsLabaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Martin LintonBatterseaLabaye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst UKIP (front bench)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Betty WilliamsConwyLabaye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)no
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabaye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)tellaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLabaye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDemno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabboth
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
John PrescottKingston upon Hull EastLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentboth
Jim DevineLivingstonLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Alan MealeMansfieldLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireConno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)both
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLabaye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Andrew SmithOxford EastLabaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)tellaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Nigel EvansRibble ValleyConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)tellno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)tellno
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
John GreenwayRyedaleConno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Elliot MorleyScunthorpeLabaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Richard CabornSheffield CentralLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Philip DaviesShipleyConno
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
John PughSouthportLDem (front bench)no
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
George OsborneTattonCon (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
John SpellarWarleyLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive