Finance Bill — Parliamentary Approval of Tax Law Changes Due to Withdrawal from the EU — 19 Nov 2018 at 22:15

The majority of MPs voted not to require the active approval of both houses of parliament for changes to tax law required to maintain the effect of tax legislation on the United Kingdom's withdrawal from the European Union.

MPs were considering the Finance Bill[1]

The amendment rejected in this vote was:

  • page 67, line 1, leave out subsection (5) and insert—
  • “(5) No statutory instrument containing regulations under this section may be made unless a draft has been laid before and approved by a resolution of the House of Commons.”

The rejected amendment was accompanied by the following explanatory notice:

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AldousWaveneyConno
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Heidi AllenSouth Cambridgeshirewhilst Con (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Guto BebbAberconwywhilst Con (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Nicholas BolesGrantham and Stamfordwhilst Conno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConno
Ben BradleyMansfieldCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Suella BravermanFarehamConno
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterwhilst Con (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestConno
Alistair BurtNorth East Bedfordshirewhilst Con (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)tellno
Colin ClarkGordonCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge Wellswhilst Con (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffewhilst Con (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)tellno
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksConno
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestConno
David GaukeSouth West Hertfordshirewhilst Con (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Luke GrahamOchil and South PerthshireCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Bill GrantAyr, Carrick and CumnockCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneywhilst Conno
Dominic GrieveBeaconsfieldwhilst Con (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonConno
Sam GyimahEast Surreywhilst Con (front bench)no
Kirstene HairAngusCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and Weybridgewhilst Con (front bench)no
Stephen HammondWimbledonwhilst Con (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamConno
Mark HarperForest of DeanConno
Richard HarringtonWatfordwhilst Con (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
James HeappeyWellsConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Peter Heaton-JonesNorth DevonConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
John HowellHenleyCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Alister JackDumfries and GallowayConno
Margot JamesStourbridgewhilst Con (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConno
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Stephen KerrStirlingCon (front bench)no
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellwhilst Conno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest Dorsetwhilst Conno
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchConno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantConno
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Paul MastertonEast RenfrewshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Esther McVeyTattonConno
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordwhilst Con (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton Northwhilst Con (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Chris PhilpCroydon SouthConno
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterConno
Dominic RaabEsher and WaltonConno
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)no
Amber RuddHastings and Ryewhilst Con (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburywhilst Con (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid Sussexwhilst Conno
Anna SoubryBroxtowewhilst Conno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The Borderwhilst Con (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Ross ThomsonAberdeen SouthCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashConno
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedConno
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Ed VaizeyWantagewhilst Con (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeCon (front bench)no
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Sarah WollastonTotneswhilst Con (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Stephen LloydEastbournewhilst LDem (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)tellaye
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)tellaye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive