Education (Schools) Bill [Money] — 2 Jun 1997

Queen's recommendation having been signified --

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 52(1)(a),

That for the purposes of any Act resulting from the Education (Schools) Bill, it is expedient to authorise the payment out of money provided by Parliament of any expenses incurred by the Secretary of State under the Act.-- [Mr. Jamieson.]

The House divided: Ayes 398, Noes 152.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyConno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)tellaye
Sir David AmessSouthend WestConno
Michael AncramDevizesConno
Mr Donald AndersonSwansea EastLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireConno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Peter AtkinsonHexhamConno
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLabaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
John BercowBuckinghamConno
Paul BeresfordMole ValleyConno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
Crispin BluntReigateConno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
David BorrowSouth RibbleLabaye
Tim BoswellDaventryConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLabaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Julian BrazierCanterburyConno
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterConno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Angela BrowningTiverton and HonitonConno
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
John ButterfillBournemouth WestConno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabaye
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labaye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Bill CashStoneConno
Martin CatonGowerLabaye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Ms Judith ChurchDagenhamLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConno
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLabaye
Dr Michael ClarkRayleighConno
Paul ClarkGillinghamLabaye
Mr Eric ClarkeMidlothianLabaye
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)aye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
Ann ClwydCynon ValleyLabaye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabaye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
David CurrySkipton and RiponConno
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mr Cynog DafisCeredigionPCaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLabaye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLabaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Mr Stephen DayCheadleConno
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Stephen DorrellCharnwoodConno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLabaye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Alan DuncanRutland and MeltonConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Nigel EvansRibble ValleyConno
Margaret EwingMoraySNPaye
Mr David FaberWestburyConno
Michael FabricantLichfieldConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Derek FosterBishop AucklandLabaye
Don FosterBathLDemaye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConno
Liam FoxWoodspringConno
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)aye
Roger GaleNorth ThanetConno
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Edward GarnierHarboroughConno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabaye
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)no
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Mrs Teresa GormanBillericayConno
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Labaye
Mr Bernie GrantTottenhamLabaye
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordConno
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldConno
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)aye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLabaye
John GummerSuffolk CoastalConno
Mr John GunnellMorley and RothwellLabaye
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeConno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HansonDelynLabaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworthLabaye
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConno
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLabaye
Mr Michael HeseltineHenleyConno
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLabaye
Keith HillStreathamLabaye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLabaye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotConno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)tellaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Michael JackFyldeConno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Robert JacksonWantageConno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Bernard JenkinNorth EssexConno
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabaye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Helen JonesWarrington NorthLabaye
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert KeySalisburyConno
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Ms Tess KinghamGloucesterLabaye
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Eleanor LaingEpping ForestConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Edward LeighGainsboroughConno
Chris LeslieShipleyLabaye
Oliver LetwinWest DorsetConno
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Julian LewisNew Forest EastConno
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyConno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLabaye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDemaye
Sir Peter LloydFarehamConno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr David LockWyre ForestLabaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Andrew LoveEdmontonLabaye
Peter LuffMid WorcestershireConno
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
David MacleanPenrith and The BorderConno
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Humfrey MalinsWokingConno
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)aye
John MaplesStratford-on-AvonConno
Dr John MarekWrexhamLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Michael MatesEast HampshireConno
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabaye
Theresa MayMaidenheadConno
John McAllionDundee EastLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabaye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Anne McGuireStirlingLabaye
Anne McIntoshVale of YorkConno
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Gordon McMasterPaisley SouthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Mr Piers MerchantBeckenhamConno
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDemaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLab (minister)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)tellno
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLabaye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Mr David PriorNorth NorfolkConno
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Andrew RobathanBlabyConno
Laurence RobertsonTewkesburyConno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Allan RogersRhonddaLabaye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
David RuffleyBury St EdmundsConno
Bob RussellColchesterLDemaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConno
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Keith SimpsonMid NorfolkConno
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLabaye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Martin SmythBelfast SouthUUPno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Nicholas SoamesMid SussexConno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenConno
Michael SpicerWest WorcestershireConno
Richard SpringWest SuffolkConno
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Anthony SteenTotnesConno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Mr Roger StottWiganLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Graham StringerManchester, BlackleyLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Desmond SwayneNew Forest WestConno
John SwinneyNorth TaysideSNPaye
Robert SymsPooleConno
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
John TaylorStrangfordUUPno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Conno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLabaye
Mr Michael TrendWindsorConno
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterConno
Keith VazLeicester EastLabaye
Peter ViggersGosportConno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLabaye
Robert WalterNorth DorsetConno
Claire WardWatfordLabaye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordContellno
Andrew WelshAngusSNPaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantConno
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WilshireSpelthorneConno
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Conno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Tim YeoSouth SuffolkConno
George YoungNorth West HampshireConno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive