Criminal Justice (Mode of Trial) (No. 2) Bill — 7 Mar 2000

Bill read a Second time.

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 63(2),

That the Bill be committed to a Special Standing Committee.--[ Mr. Simon Hughes. ]

The House divided: Ayes 181, Noes 325.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDemaye
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Peter AtkinsonHexhamConaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Mr Martin BellTattonIndependentaye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLabno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Tony BlairSedgefieldLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
John ButterfillBournemouth WestConaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
David ChaytorBury NorthLabno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Ms Judith ChurchDagenhamLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)tellno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Robin CookLivingstonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Mr Stephen DayCheadleConaye
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Donald DewarGlasgow AnnieslandLabno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLabno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Peter HainNeathLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLabno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John Home RobertsonEast LothianLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantageConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Paul KeetchHerefordLDemaye
Ruth KellyBolton WestLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert KeySalisburyConaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Oliver LetwinWest DorsetConaye
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tony LloydManchester CentralLabno
Mr David LockWyre ForestLab (minister)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemaye
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mr John MajorHuntingdonConaye
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MaplesStratford-on-AvonConaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabno
Michael MatesEast HampshireConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Henry McLeishCentral FifeLabno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLabno
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Sir John MorrisAberavonLabno
Kali MountfordColne ValleyLabno
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)no
George MudieLeeds EastLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mark OatenWinchesterLDemaye
Bill OlnerNuneatonLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLabno
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Bill RammellHarlowLabno
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr David RendelNewburyLDemaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)tellaye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)tellaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLabno
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Don TouhigIslwynLab (minister)tellno
Mr John TownendEast YorkshireConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Peter ViggersGosportConaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Claire WardWatfordLabno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive