Prevention of Terrorism Bill — Insisted Amendment — Privy Council Review — 10 Mar 2005 at 19:00

The Aye-voters "insisted on" the result of their vote the day before in Division 125.

The measures they rejected (for a second time) was a senior review of operation of the Prevention of Terrorism Act 2005 after eight months that would make recomendations as the process of future legislation. Such a review would be limited in that it could not review the Sunset Clause.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLab (minister)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDemno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLabaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDem (front bench)no
Andy BurnhamLeighLabaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)aye
David CameronWitneyConno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)aye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)tellaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)no
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Stephen DorrellCharnwoodConno
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)no
John GreenwayRyedaleCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)no
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworthLab (minister)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Mr Alan HurstBraintreeLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Robert JacksonWantagewhilst Lab (front bench)aye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Boris JohnsonHenleyConno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabaye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)aye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
John MacDougallCentral FifeLab (minister)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabaye
Francis MaudeHorshamConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)tellaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)no
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)aye
George OsborneTattonCon (front bench)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)aye
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)aye
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Mr Kerry PollardSt AlbansLab (minister)aye
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)tellno
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
John PughSouthportLDem (front bench)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)no
Andy ReedLoughboroughLabaye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)tellno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)aye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)aye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Gary StreeterSouth West DevonConno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)both
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLab (minister)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLabaye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive