Parliamentary Voting System and Constituencies Bill (Money) — 6 Sep 2010 at 21:43

The majority of MPs voted to authorise spending the money required to enact the Parliamentary Voting System and Constituencies Bill and pay the costs of the referendum on the alternative vote and the costs of the process of redrawing constituencies should the bill become law.

The text of the motion passed read:

  • That, for the purposes of any Act resulting from the Parliamentary Voting System and Constituencies Bill, it is expedient to authorise-
  • (1) the payment out of money provided by Parliament of-
  • (a) any expenditure incurred under the Act by a Minister of the Crown, and
  • (b) any increase attributable to the Act in the sums payable under any other Act out of money so provided, and
  • (2) the payment out of the Consolidated Fund of-
  • (a) the charges payable to Regional Counting Officers and counting officers in connection with the referendum on the voting system for parliamentary elections,
  • (b) sums payable in respect of increases in superannuation contributions required to be paid by local authorities in consequence of fees paid as part of those charges, and
  • (c) any increase attributable to the Act in the sums payable under any other Act out of that Fund, and
  • (3) the payment of sums into the Consolidated Fund.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorConaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Andrew BinghamHigh PeakConaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetConaye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellaye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeConaye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordConaye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Sam GyimahEast SurreyConaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonConaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamConaye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
John HowellHenleyConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughConaye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastConaye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnConaye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Esther McVeyWirral WestConaye
Louise MenschCorbyConaye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Matthew OffordHendonConaye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodCon (front bench)aye
Guy OppermanHexhamConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamConaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyConaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinConaye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyConaye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)aye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireConaye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleConaye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestConaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonConaye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)tellaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabno
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLabno
Jim DowdLewisham West and PengeLabno
Barry GardinerBrent NorthLabno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLabno
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)tellno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLabno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Peter SoulsbyLeicester SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)tellno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Phil WilsonSedgefieldLabno
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDemaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDemaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDemaye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemaye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive