Health and Social Care Bill — Community health councils: scheme for reform — 14 Feb 2001

(2) The scheme set out by the Secretary of State in regulations under subsection (1) above shall extend to all parts of the health service (including the provision of Part II services under the 1977 Act).

(3) The Secretary of State may make regulations providing for access by members of a Community Health Council to premises from which services under Part II of the 1977 Act are provided.

(4) The scheme set out by the Secretary of State in regulations under subsection (1) shall provide for the proper representation of the population in the area served by a Community Health Council on that Council.

(5) Regulations under subsection (1) may not be made unless a draft of the statutory instrument containing the regulations has been laid before, and approved by a resolution of, each House of Parliament.'.-- [Dr. Fox.]

Brought up, and read the First time.

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Mr. Deputy Speaker:

With this it will be convenient to discuss the following: New clause 7-- Community Health Councils: additional functions --

Surprise, surprise--I received a letter on the following Monday. It began with the words "Dear Stephen", which, surprisingly, appeared in the Prime Minister's handwriting. In the letter, the Prime Minister states:

"I thought it would be helpful if I clarified the nature of the consultation on which we are currently engaged"--

It being Nine o'clock, Mr. Deputy Speaker proceeded to put the Question already proposed from the Chair, pursuant to Order [this day].

The House divided: Ayes 163, Noes 301.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Stephen DayCheadleConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalConaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Robert JacksonWantageConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConaye
Robert KeySalisburyConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)tellaye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
Michael MatesEast HampshireConaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr John TownendEast YorkshireConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Peter ViggersGosportConaye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireConaye
William McCreaSouth AntrimDUPaye
Mr Martin BellTattonIndependentaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
John HealeyWentworthLabno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Mr David LockWyre ForestLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Sir John MorrisAberavonLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)tellno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mr Allan RogersRhonddaLabno
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)tellno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Shaun WoodwardWitneywhilst Labno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Martin SmythBelfast SouthUUPaye
John TaylorStrangfordUUPaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive