Review of Primary Assessment and the 2016 SATs Results — 12 Jul 2016 at 17:33

The majority of MPs voted against a review of primary assessment and the 2016 SATs results. The majority of MPs also voted against SATs results being used to judge school performance.

The motion rejected by the majority of MPs in this vote was:

  • That this House
  • believes that every child deserves an excellent education which enables them to grow and thrive;
  • notes that the Government has published figures showing that a lower proportion of children were meeting the expected standard at the end of Key Stage 2 overall in 2016 than in 2015;
  • further notes that, as a result, in 2016 47 percent of children will be told that they have not reached the expected standard in at least one of their SATs papers;
  • regrets that the Secretary of State for Education has pushed ahead with chaotic and confusing reforms which mean that thousands of children will be unnecessarily labelled as failures, and that the Secretary of State is steadily losing the confidence of teachers; and
  • calls on the Government urgently to review primary assessment and the 2016 SATs results and to clarify that these will not be used for measuring and judging school performance.

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyConno
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Byron DaviesGowerCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthConno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Suella FernandesFarehamCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Marcus FyshYeovilConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Ben HowlettBathCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)tellno
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellConno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)tellno
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Matthew OffordHendonConno
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyConno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestConno
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodConno
Chloe SmithNorwich NorthConno
Henry SmithCrawleyConno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleConno
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLabaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Rosena Allin-KhanTootingLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLabaye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLabaye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLabaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Peter DowdBootleLabaye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLabaye
Michael DugherBarnsley EastLabaye
Clive EffordElthamLabaye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLabaye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLabaye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLabaye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLabaye
Andrew GwynneDenton and ReddishLabaye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLabaye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Susan Elan JonesClwyd SouthLabaye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLabaye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLabaye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLabaye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Holly LynchHalifaxLab (minister)tellaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLabaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLabaye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLabaye
Christina ReesNeathLabaye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLabaye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLabaye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLabaye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLabaye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Anna TurleyRedcarLabaye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLPaye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive