This division occurred at the end of a Liberal Democrat opposition day. The Liberal Democrat front bench proposed the following motion:
This House recognises the serious threat posed to the planet by climate change; welcomes the decision of the Prime Minister to make this a priority for the UK presidency of the G8; notes with concern however the lack of progress being made to secure effective international agreement on the way forward and in particular the wrecking tactics of the present US Administration and the total lack of leverage on this issue by the Prime Minister over President Bush, who is still in public denial of even the basic science; believes that carbon emissions need to be cut by at least 60 per cent. by 2050; further believes that without such action, measures to reduce poverty in developing countries will be severely undermined; calls on the Prime Minister to use the G8 to win support for a successor regime to Kyoto based upon the principle of contraction and convergence, engaging the participation of both developed and developing nations; further believes that he will be in a stronger position to give an international lead if he now tackles his failures in domestic climate change policy, which mean that the UK is now virtually certain to miss its 2010 carbon emissions reduction target and is now in danger of missing even its Kyoto target; and urges him in particular to adopt effective policies to conserve energy within the domestic sector, and to cut emissions within the transport and energy sectors.
The Government front bench moved an amendment to replace the text of the motion with:
This House welcomes the UK's global leadership on climate change and in particular the Prime Minister's decision to make climate change one of the top two priorities for the G8 Presidency and a priority for the EU Presidency; recognises that UK initiatives in 2005 have already made important contributions to the international debate on future climate change policy, in particular the scientific conference on stabilisation in February 2005 and the Energy and Environment Ministerial Roundtable in March 2005; looks forward to the Gleneagles Summit and provides its full support to the Prime Minister's continuing efforts to secure a successful outcome; commends the UK's plans to continue to strive for further international action following Gleneagles through both the G8 and EU; further commends the Labour Party for being the only party to commit in its manifesto to a national goal to reduce emissions by 20 per cent. by 2010; celebrates the UK's achievement in already reducing emissions to 13.4 per cent. between the base year and 2003, beyond that required by the Kyoto Protocol; further welcomes the introduction of policies such as the climate change levy and renewables obligation that have been so important in achieving this; and looks forward to the publication of the climate change programme later this year which will set out further policies to deliver the goal of a 20 per cent. reduction in emissions by 2010.
The question before the House was whether the original wording should remain. Those voting Aye were voting to support the original motion and to reject the amendment. Those voting No were voting to reject the original motion although not necessarily supporting the amendment. In fact, once the original wording was rejected, the amendment was agreed without a further division.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con | aye |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | tellaye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con | aye |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Con | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Con | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con (front bench) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | tellaye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
David Anderson | Blaydon | Lab | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Edward Balls | Normanton | Lab | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | no |
Celia Barlow | Hove | Lab | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Robin Cook | Livingston | Lab | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Siân James | Swansea East | Lab | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
John MacDougall | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
David Marshall | Glasgow East | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | tellno |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Lab | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | tellno |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |