Scotland Bill — New Clause 3 — Devolution — Maritime and Coastguard Agency — 15 Mar 2011 at 18:30

The majority of MPs voted against devolving the powers relating to Scottish elements of the Maritime and Coastguard Agency to the Scottish Government.

MPs were considering the Scotland Bill[1]. The proposed new clause[2] rejected in this vote sought to treat the Maritime and Coastguard Agency as a Cross-Border Public Authority and devolve responsibilities relating to it to Scotland.

The proposed new clause included:

  • The funding, operation and planning authority of Maritime and Coastguard Agency facilities in Scotland shall reside with the Scottish Government and the appropriate Scottish Minister.
  • These parts of the Maritime and Coastguard Agency which are the responsibility of Scottish Government shall be known as the Maritime and Coastguard Agency (Scotland).
  • The Maritime and Coastguard Agency (Scotland) will be responsible for maintaining and upholding domestic and international laws and obligations in the Scottish Waters.
  • For the purposes of this section, the Scottish Waters are as defined by the Scottish Adjacent Waters Boundary Order 1999.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)tellaye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabno
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Don FosterBathLDemno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordConno
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Conor BurnsBournemouth WestConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveConno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweConno
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
John StevensonCarlisleConno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamConno
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Douglas CarswellClactonConno
Martin VickersCleethorpesConno
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Louise MenschCorbyConno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichConno
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Michael CrockartEdinburgh WestLDemno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Clive EffordElthamLabno
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLabno
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Mark MenziesFyldeConno
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Caroline DinenageGosportConno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Adam HollowayGraveshamConno
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Matthew OffordHendonConno
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamConno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLabno
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnConno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLabno
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughConno
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellno
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Peter HainNeathLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetConno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)tellno
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonConno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Andrew SmithOxford EastLabno
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)tellaye
Stewart JacksonPeterboroughConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastConno
Alok SharmaReading WestConno
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Ann CoffeyStockportLabno
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Steve BrineWinchesterConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Esther McVeyWirral WestConno
Priti PatelWithamConno
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Robin WalkerWorcesterConno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
David LawsYeovilLDemno
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive