Racial and Religious Hatred Bill — Third Reading — 11 Jul 2005 at 21:58

Those voting "Aye" were approving the Racial and Religious Hatred Bill, from where it passed on to the House of Lords for further debate.

This Bill returned from the House of Lords with substantial changes, and these were voted on in the House of Commons on 31 January 2006

.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyConno
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchConno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Douglas CarswellHarwichConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireConno
David CurrySkipton and RiponConno
Philip DaviesShipleyConno
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireConno
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)tellno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireConno
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConno
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Greg HandsHammersmith and FulhamConno
Mark HarperForest of DeanConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Philip HolloboneKetteringConno
Adam HollowayGraveshamConno
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodConno
Michael JackFyldeConno
Stewart JacksonPeterboroughConno
David JonesClwyd WestConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansConno
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Michael MatesEast HampshireConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conno
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)tellno
Mark PritchardThe WrekinConno
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Conno
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonConno
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
David TredinnickBosworthConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneConno
Ben WallaceLancaster and WyreConno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Jeremy WrightRugby and KenilworthConno
Tim YeoSouth SuffolkConno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Peter LawBlaenau GwentIndependentno
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Ian AustinDudley NorthLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Edward BallsNormantonLabaye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabaye
Celia BarlowHoveLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabaye
Liz BlackmanErewashLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLabaye
Robin CookLivingstonLabaye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLabaye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)tellaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Barbara FollettStevenageLabaye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLabaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
John GroganSelbyLabaye
Andrew GwynneDenton and ReddishLabaye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLabaye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mark HendrickPrestonLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLabaye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabaye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Siân JamesSwansea EastLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Barbara KeeleyWorsleyLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
Sadiq KhanTootingLabaye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
John MacDougallGlenrothesLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shahid MalikDewsburyLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
David MarshallGlasgow EastLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLabaye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Madeleine MoonBridgendLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Jessica MordenNewport EastLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Jamie ReedCopelandLabaye
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLabaye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLabaye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Lynda WalthoStourbridgeLabaye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabboth
John HemmingBirmingham, YardleyLDemaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDemno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)both
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
George GallowayBethnal Green and BowRespectaye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive