Distinct Immigration Policy for Scotland — 11 Feb 2020 at 18:49

The majority of MPs voted against a distinct immigration policy for Scotland.

The motion rejected by a majority of MPs in this vote was:

  • That this House
  • condemns the UK Government’s response to the Scottish Government’s publication of 27 January 2020, Migration: Helping Scotland Prosper, setting out proposals for a Scottish visa scheme within a UK-wide system;
  • welcomes support for the Scottish Government’s proposals from the business and rural communities in Scotland as well as the Scottish Trades Union Congress, Federation of Small Businesses Scotland and Scottish Council for Development and Industry;
  • notes Scotland’s unique demographics in that all population growth for the next 25 years is projected to come from migration;
  • recalls comments from the Chancellor of the Duchy of Lancaster in June 2016 that Scotland would decide immigration numbers if the UK were to exit the EU; and
  • calls on the Home Secretary to engage positively with the Scottish Government in relation to these proposals before introducing the Immigration Bill and to devolve powers to the Scottish Parliament to enable a tailored migration policy for Scotland.

The Migration: Helping Scotland Prosper report[1] states:

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Adam AfriyieWindsorConno
Nickie AikenCities of London and WestminsterConno
Peter AldousWaveneyConno
Lucy AllanTelfordConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Lee AndersonAshfieldConno
Stuart AndersonWolverhampton South WestConno
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneConno
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamConno
Gareth BaconOrpingtonConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestConno
Siobhan BaillieStroudConno
Duncan BakerNorth NorfolkConno
Steven BakerWycombeConno
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
John BaronBasildon and BillericayConno
Simon BaynesClwyd SouthConno
Aaron BellNewcastle-under-LymeConno
Scott BentonBlackpool SouthConno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Saqib BhattiMeridenConno
Bob BlackmanHarrow EastConno
Crispin BluntReigateConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConno
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Suella BravermanFarehamConno
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
Steve BrineWinchesterConno
Paul BristowPeterboroughConno
Sara BritcliffeHyndburnConno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupConno
Anthony BrowneSouth CambridgeshireConno
Fiona BruceCongletonConno
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Rob ButlerAylesburyConno
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Andy CarterWarrington SouthConno
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeConno
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamConno
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Theo ClarkeStaffordConno
Brendan Clarke-SmithBassetlawConno
Chris ClarksonHeywood and MiddletonConno
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsConno
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonConno
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Robert CourtsWitneyConno
Claire CoutinhoEast SurreyConno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônConno
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
James DalyBury NorthConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Gareth DaviesGrantham and StamfordConno
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Dehenna DavisonBishop AucklandConno
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Sarah DinesDerbyshire DalesConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayConno
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockConno
Richard DraxSouth DorsetConno
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark EastwoodDewsburyConno
Ruth EdwardsRushcliffeConno
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Natalie ElphickeDoverConno
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Luke EvansBosworthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Ben EverittMilton Keynes NorthConno
Michael FabricantLichfieldConno
Laura FarrisNewburyConno
Simon FellBarrow and FurnessConno
Katherine FletcherSouth RibbleConno
Mark FletcherBolsoverConno
Nicholas FletcherDon ValleyConno
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Mark FrancoisRayleigh and WickfordConno
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireConno
Marcus FyshYeovilConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Peter GibsonDarlingtonConno
Jo GideonStoke-on-Trent CentralConno
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConno
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Chris GreenBolton WestConno
Damian GreenAshfordConno
Andrew GriffithArundel and South DownsConno
Kate GriffithsBurtonConno
James GrundyLeighConno
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthConno
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Mark HarperForest of DeanConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandConno
Sally-Ann HartHastings and RyeConno
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Darren HenryBroxtoweConno
Antony HigginbothamBurnleyConno
Damian HindsEast HampshireConno
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Richard HoldenNorth West DurhamConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Paul HolmesEastleighConno
John HowellHenleyConno
Paul HowellSedgefieldConno
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderConno
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Jane HuntLoughboroughConno
Tom HuntIpswichConno
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireConno
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonConno
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamConno
Gareth JohnsonDartfordConno
David JohnstonWantageConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestConno
Fay JonesBrecon and RadnorshireConno
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Simon JuppEast DevonConno
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gillian KeeganChichesterConno
Imran Ahmad KhanWakefieldConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Danny KrugerDevizesConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakConno
Pauline LathamMid DerbyshireConno
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Ian LevyBlyth ValleyConno
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)no
Chris LoderWest DorsetConno
Mark LoganBolton North EastConno
Julia LopezHornchurch and UpminsterConno
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthConno
Rachel MacleanRedditchConno
Alan MakHavantConno
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Anthony MangnallTotnesConno
Scott MannNorth CornwallConno
Julie MarsonHertford and StortfordConno
Theresa MayMaidenheadConno
Jerome MayhewBroadlandConno
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeConno
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Robin MillarAberconwyConno
Maria MillerBasingstokeConno
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Gagan MohindraSouth West HertfordshireConno
Damien MooreSouthportConno
Robbie MooreKeighleyConno
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichConno
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleConno
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Lia NiciGreat GrimsbyConno
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Neil O'BrienHarboroughConno
Matthew OffordHendonConno
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyConno
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Tom RandallGedlingConno
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastConno
Angela RichardsonGuildfordConno
Rob RobertsDelynConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Dean RussellWatfordConno
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)tellno
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldConno
Selaine SaxbyNorth DevonConno
Bob SeelyIsle of WightConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerConno
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamConno
Henry SmithCrawleyConno
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Alexander StaffordRother ValleyConno
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Jane StevensonWolverhampton North EastConno
John StevensonCarlisleConno
Bob StewartBeckenhamConno
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterConno
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
James SunderlandBracknellConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Derek ThomasSt IvesConno
Maggie ThroupErewashCon (front bench)tellno
Edward TimpsonEddisburyConno
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Laura TrottSevenoaksConno
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Martin VickersCleethorpesConno
Matt VickersStockton SouthConno
Christian WakefordBury SouthConno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Jamie WallisBridgendConno
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Giles WatlingClactonConno
Suzanne WebbStourbridgeConno
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonConno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
James WildNorth West NorfolkConno
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConno
Jacob YoungRedcarConno
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst Independentaye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst PC (front bench)tellaye
Ben LakeCeredigionPCaye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)tellaye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Dave DooganAngusSNP (front bench)aye
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)aye
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)aye
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Kenny MacAskillEast LothianSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)aye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive