NHS Finance — 15 Nov 2005 at 19:19

I beg to move,

That this House supports the provision by the NHS of comprehensive, high quality health services, based on need and not ability to pay; notes that, despite unprecedented resources provided to the NHS, NHS trusts were over £600 million in deficit in 2004–05 and predicts deficits approaching £1 billion this year; believes that these deficits threaten the delivery of NHS services, through service cuts, freezing of staff vacancies and redundancies, bed closures and the closure of services in community hospitals; further believes that the uncertainty caused by proposed primary care trust restructuring should not be used to obscure responsibility for financial recovery and service continuity; wishes to see resources reach front-line healthcare providers; regrets the lack of savings in NHS overhead and administration costs; and calls on the Government to intervene to ensure that the long-term interests of patients are not damaged by short-term financial decisions.

I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"welcomes the Government's record levels of investment in the National Health Service, with expenditure set to rise to over £92 billion by 2007–08; notes that by this date £70 billion, more than ever before, will be going to the NHS front line; congratulates the Government on delivering investment and reform, leading to historic improvements to NHS services and capacity, reducing waiting times to their lowest in nearly a generation, from over two years to a maximum of six months, and to a maximum of 18 weeks by 2008, employing nearly a quarter of a million more NHS staff than in 1997, including 78,700 more nurses and 27,400 more doctors, and undertaking the largest hospital building programme in the history of the NHS, including investing £100 million in a community hospitals programme; further notes that the NHS has achieved overall financial balance in each of the past four years, and last year carried a deficit of around only 0.4 per cent. of total resources; compares this with the record of the previous Government which left the NHS with a £460 million deficit in 1996–97 which amounted to almost 1.5 per cent. of total resources; and agrees that, given the record increases in health funding available coupled with the strengthening of Primary Care Trust commissioning, all NHS organisations should be able to live within the resources available to them and to provide excellent services to their populations."

Question put, That the original words stand part of the Question:-

The House divided: Ayes 231, Noes 312.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLabno
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Tony BaldryBanburyConaye
Edward BallsNormantonLabno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)no
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)tellaye
Joe BentonBootleLab (minister)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
James BrokenshireHornchurchConaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Colin BurgonElmetLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Philip DaviesShipleyConaye
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
William HagueRichmond (Yorks)Conaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamConaye
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Mark HobanFarehamConaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Philip HolloboneKetteringConaye
Adam HollowayGraveshamConaye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Boris JohnsonHenleyConaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Barbara KeeleyWorsleyLabno
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabno
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Anne MainSt AlbansConaye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
David MarshallGlasgow EastLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLabno
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Chris MullinSunderland SouthLabno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLabno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLabno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDemaye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)tellaye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labno
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLabno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
David TredinnickBosworthConaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Ed VaizeyWantageConaye
Keith VazLeicester EastLabno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)tellno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthConaye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive