Localism Bill — Clause 5 — Power for Secretary of State to Repeal Laws Conflicting with General Power of Competence for Local Government — 17 May 2011 at 19:30

The majority of MPs voted not to limit the powers of the Secretary of State to repeal laws which the Secretary of State thinks prevent or restrict local authorities from exercising their general power of competence.

MPs were considering the Localism Bill[1] when they voted on the amendment which was the subject of this vote.

The amendment rejected in this vote would have prevented the Secretary of State from being able to amend, repeal, revoke or disapply any part of the Localism Bill and a list of other laws including the Freedom of Information Act, Equalities Acts, Housing Acts and more. The full list of rejected exclusions from the Secretary of State's powers is contained within the text of the amendment[2][3].

The amendment would have had an effect on Clause 5 of the Localism Bill as it stood at the time of the vote[4].

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDemno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordConno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLabaye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
David WardBradford EastLDemno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDemno
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveConno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweConno
Andrew GriffithsBurtonConno
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleConno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireConno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Rebecca HarrisCastle PointConno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Douglas CarswellClactonConno
Martin VickersCleethorpesConno
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichConno
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDemno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Clive EffordElthamLabaye
Nick de BoisEnfield NorthConno
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Eleanor LaingEpping ForestConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Mark MenziesFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Richard GrahamGloucesterConno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Caroline DinenageGosportConno
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Adam HollowayGraveshamConno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonConno
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLabaye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnConno
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLabaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Stuart BellMiddlesbroughLabaye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Paul BeresfordMole ValleyConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Patrick MercerNewarkConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetConno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Dan BylesNorth WarwickshireConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonConno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew SmithOxford EastLabaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)tellno
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastConno
Alok SharmaReading WestConno
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)tellno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)tellaye
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthConno
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDemno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)tellaye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonConno
Steve BrineWinchesterConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Esther McVeyWirral WestConno
Priti PatelWithamConno
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Robin WalkerWorcesterConno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive