Publication of NHS Sustainability and Transformation Plans and Consultation — 14 Sep 2016 at 18:30

The majority of MPs voted against the publication of NHS Sustainability and Transformation Plans and against adequate consultation on them.

The motion rejected by the majority of MPs in this vote was:

  • That this House
  • notes with concern that NHS Sustainability and Transformation Plans are expected to lead to significant cuts or changes to frontline services;
  • believes that the process agreed by the Government in December 2015 lacks transparency and the timeline announced by NHS England is insufficient to finalise such a major restructure of the NHS;
  • further believes that the timetable does not allow for adequate public or Parliamentary engagement in the formulation of the plans; and
  • calls on the Government to publish the Plans and to provide an adequate consultation period for the public and practitioners to respond.

The NHS England webpage on Sustainability and Transformation Plans states:

  • every health and care system in England will produce a multi-year Sustainability and Transformation Plan (STP), showing how local services will evolve and become sustainable over the next five years – ultimately delivering the Five Year Forward View vision of better health, better patient care and improved NHS efficiency.

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLabaye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLabaye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakConno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyConno
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireConno
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Vernon CoakerGedlingLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Byron DaviesGowerCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLabaye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Peter DowdBootleLabaye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLabaye
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLPaye
Angela EagleWallaseyLabaye
Maria EagleGarston and HalewoodLabaye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLabaye
Julie ElliottSunderland CentralLabaye
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPaye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverConno
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Suella FernandesFarehamCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordConno
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLabaye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLabaye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLabaye
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLabaye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanConno
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Carolyn HarrisSwansea EastLabaye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLabaye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyConno
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Ben HowlettBathCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLabaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLabaye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Seema KennedySouth RibbleConno
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Peter KyleHoveLabaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestConno
Chris LeslieNottingham EastLabaye
Oliver LetwinWest DorsetConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabaye
Alan MakHavantCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLabaye
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Scott MannNorth CornwallConno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLabaye
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)tellaye
Nicky MorganLoughboroughConno
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLabaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Matthew OffordHendonConno
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabaye
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Claire PerryDevizesConno
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Christopher PincherTamworthCon (front bench)tellno
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonConno
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLabaye
Steve ReedCroydon NorthLabaye
Christina ReesNeathLabaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
David RutleyMacclesfieldConno
Antoinette SandbachEddisburyConno
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLabaye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Henry SmithCrawleyConno
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Nicholas SoamesMid SussexConno
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweConno
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Keir StarmerHolborn and St PancrasLabaye
Andrew StephensonPendleConno
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)tellno
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anna TurleyRedcarLabaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageConno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetConno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonConno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive