MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | aye |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | aye |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | aye |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | aye |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | aye |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | aye |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Clacton | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | aye |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | aye |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | aye |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | aye |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | aye |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | North Somerset | Con | aye |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | aye |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | aye |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | aye |
Richard Fuller | Bedford | Con | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con | aye |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | tellaye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | aye |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | aye |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con | aye |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | aye |
Jessica Lee | Erewash | Con | aye |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | aye |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | aye |
Karl McCartney | Lincoln | Con | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | aye |
Esther McVey | Wirral West | Con | aye |
Louise Mensch | Corby | Con | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | aye |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | aye |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | aye |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | aye |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | aye |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | aye |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Alok Sharma | Reading West | Con | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | aye |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | aye |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | tellno |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | no |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | tellno |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | no |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | no |
David Miliband | South Shields | Lab | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | no |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab | no |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | aye |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellaye |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | aye |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |