Finance Bill — Clause 1 — Report on Impact of Additional Rate of Income Tax for Income Over £150,000 — 1 Jul 2013 at 17:30

The majority of MPs voted against requiring a report on the impact of changing the additional rate of income tax. At the time of the vote, during the 2013-14 tax year this was charged at a rate of 45% on income over £150,000 per year; prior to that, since its introduction in 2010-11 the rate had been 50%[1][2]. The report the majority of MPs voted against would have reviewed the impact of both the rate cut for 2013-14 and of increasing the rate to back 50% for 2014/15.

MPs rejected a proposed new clause for the Finance Bill[3][4] which stated:

  • (1) The Chancellor of the Exchequer shall, within three months of the passing of this Act, publish a report on the additional rate of income tax.
  • (2) This report shall review the impact upon Exchequer receipts of setting the additional rate to 50 per cent. in the tax year 2014-15.
  • (3) The report shall review what impact reducing the additional rate for 2013-14 will have on the amount of income tax currently paid by those with taxable incomes of—
  • (a) over £150,000 per year; and
  • (b) over £1,000,000 per year.
  • (4) The report shall review what impact reducing the additional rate for 2013-14 will have on the level of bonuses awarded in the financial sector in April 2013.’.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralConno
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakConno
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
Crispin BluntReigateConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLabaye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Dan BylesNorth WarwickshireConno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)tellno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
John GlenSalisburyConno
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyConno
Peter HainNeathLabaye
Robert HalfonHarlowConno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireConno
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyConno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotConno
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)tellaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellConno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireConno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamConno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Claire PerryDevizesConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthConno
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonConno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
John RedwoodWokinghamConno
Steve ReedCroydon NorthLabaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLabaye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Amber RuddHastings and RyeConno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLabaye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLabaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Julian SturdyYork OuterConno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDemno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Mike ThorntonEastleighLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetConno
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)tellaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabaye
John WoodcockBarrow and FurnessLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive