The majority of MPs voted not to require the personal registration of individuals employed as lobbyists if their employer is registered.
Lobbyists are defined in the Bill as those who, in the course of a business and in return for payment, lobby ministers or permanent secretaries on behalf of others. The Bill also provides for some exemptions from the requirement to register.
MPs were considering the Transparency of Lobbying, Non-Party Campaigning and Trade Union Administration Bill[1]. This vote rejected a proposed amendment which stated:
-
page 1, line 6, leave out ‘or’ and insert ‘and’.
This would have taken effect on Clause (1) of the bill[2] which stated:
-
A person must not carry on the business of consultant lobbying unless—
-
(a)the person, or
-
(b)if the person is an employee, the person’s employer,is entered in the register of consultant lobbyists.
The intent of this rejected amendment appears have been to require individual employees to have entries on the register in addition to an entry for an employer,
==
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | no |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | tellno |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | tellaye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con (front bench) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Andy Sawford | Corby | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | no |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | no |
Mike Thornton | Eastleigh | LDem | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con (front bench) | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | tellno |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | tellaye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst Independent (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
John Glen | Salisbury | Con | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Esther McVey | Wirral West | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con | no |