Opposition Day — Housing Benefit — Deductions for those deemed to have excess bedrooms — 12 Nov 2013 at 18:51

The majority of MPs voted in favour of reducing housing benefit for those deemed to have excess bedrooms and rejected a motion moved by Rachel Reeves MP (Leeds West, Labour)[1] which read:

  • That this House
  • regrets the pernicious effect on vulnerable and in many cases disabled people of deductions being made from housing benefit paid to working age tenants in the social housing sector deemed to have an excess number of bedrooms in their homes;
  • calls on the Government to end these deductions with immediate effect;
  • furthermore calls for any cost of ending them to be covered by reversing tax cuts which will benefit the wealthiest and promote avoidance, and addressing the tax loss from disguised employment in construction; and:
  • further calls on the Government to use the funding set aside for discretionary housing payments to deal with under-occupation by funding local authorities so that they are better able to help people with the cost of moving to suitable accommodation.

An assessment of the impact of introducing size criteria for working-age Housing Benefit claimants living in the social rented sector[2] states: "The exchequer and taxpayers benefit as a result of benefit reductions to individuals" but concludes this is balanced by potential higher costs to local authorities, and costs to individual claimants.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)tellaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)tellno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellaye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordConno
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Alistair BurtNorth East BedfordshireConno
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
David CameronWitneyCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
George GallowayBradford WestRespectaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
John GlenSalisburyConno
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichConno
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Peter HainNeathLabaye
Duncan HamesChippenhamLDemno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
David HeathSomerton and FromeLDemno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Charles HendryWealdenConno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireConno
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotConno
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeConno
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemno
Penny MordauntPortsmouth NorthConno
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyConno
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamConno
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)both
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Jack StrawBlackburnLabaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Julian SturdyYork OuterConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)tellno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastConno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabaye
John WoodcockBarrow and FurnessLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive