Education (Schools) Bill [Money] — 2 Jun 1997

Queen's recommendation having been signified --

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 52(1)(a),

That for the purposes of any Act resulting from the Education (Schools) Bill, it is expedient to authorise the payment out of money provided by Parliament of any expenses incurred by the Secretary of State under the Act.-- [Mr. Jamieson.]

The House divided: Ayes 398, Noes 152.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 149 (+2 tell)093.2%
Lab363 (+2 tell) 0087.5%
LDem27 0058.7%
PC3 0075.0%
SDLP2 0066.7%
SNP3 0050.0%
UUP0 3030.0%
Total:398 152085.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestConno
Michael AncramDevizesConno
James ArbuthnotNorth East HampshireConno
Peter AtkinsonHexhamConno
Tony BaldryBanburyConno
John BercowBuckinghamConno
Paul BeresfordMole ValleyConno
Crispin BluntReigateConno
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Tim BoswellDaventryConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
Julian BrazierCanterburyConno
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterConno
Angela BrowningTiverton and HonitonConno
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Bill CashStoneConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConno
Dr Michael ClarkRayleighConno
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Mr Stephen DayCheadleConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Alan DuncanRutland and MeltonConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
Mr David FaberWestburyConno
Michael FabricantLichfieldConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConno
Liam FoxWoodspringConno
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetConno
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)no
Mrs Teresa GormanBillericayConno
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordConno
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldConno
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeConno
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConno
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Mr Michael HeseltineHenleyConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Gerald HowarthAldershotConno
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantageConno
Bernard JenkinNorth EssexConno
Robert KeySalisburyConno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Edward LeighGainsboroughConno
Oliver LetwinWest DorsetConno
Julian LewisNew Forest EastConno
David LidingtonAylesburyConno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Peter LuffMid WorcestershireConno
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Humfrey MalinsWokingConno
John MaplesStratford-on-AvonConno
Michael MatesEast HampshireConno
Francis MaudeHorshamConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadConno
Anne McIntoshVale of YorkConno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Piers MerchantBeckenhamConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)tellno
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Mr David PriorNorth NorfolkConno
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyConno
Laurence RobertsonTewkesburyConno
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
David RuffleyBury St EdmundsConno
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConno
Keith SimpsonMid NorfolkConno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Caroline SpelmanMeridenConno
Michael SpicerWest WorcestershireConno
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Robert SymsPooleConno
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Conno
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TyrieChichesterConno
Peter ViggersGosportConno
Robert WalterNorth DorsetConno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordContellno
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantConno
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Shaun WoodwardWitneywhilst Conno
Tim YeoSouth SuffolkConno
George YoungNorth West HampshireConno
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter BottomleyWorthing WestConabsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthConabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)tellaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLabaye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabaye
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labaye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLabaye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Ms Judith ChurchDagenhamLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Mr Eric ClarkeMidlothianLabaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)aye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLabaye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabaye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLabaye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLabaye
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLabaye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLabaye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)aye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabaye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Labaye
Mr Bernie GrantTottenhamLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)aye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLabaye
Mr John GunnellMorley and RothwellLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
David HansonDelynLabaye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
John HealeyWentworthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLabaye
Keith HillStreathamLabaye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLabaye
Kate HoeyVauxhallLabaye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)tellaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabaye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Helen JonesWarrington NorthLabaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Ms Tess KinghamGloucesterLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Mr David LockWyre ForestLabaye
Andrew LoveEdmontonLabaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)aye
Dr John MarekWrexhamLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabaye
John McAllionDundee EastLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabaye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)aye
Mr Gordon McMasterPaisley SouthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLabaye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Allan RogersRhonddaLabaye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLabaye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Mr Roger StottWiganLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLabaye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Ian PearsonDudley SouthLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Gordon PrenticePendleLababsent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)absent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Paddy TippingSherwoodLababsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDemaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemaye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDemaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Cynog DafisCeredigionPCaye
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPaye
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Margaret EwingMoraySNPaye
John SwinneyNorth TaysideSNPaye
Andrew WelshAngusSNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPno
Martin SmythBelfast SouthUUPno
John TaylorStrangfordUUPno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive