Budget Resolutions and Economic Situation — 3. Spirits (rate of duty) — 7 Jul 1997

Resolved ,

That provision may be made for imposing a tax on the amount of the windfall from which a company was benefitting on 2nd July 1997 in any case where--

(a) an undertaking whose privatisation involved the imposition of economic regulation has been privatised by means of a flotation; and

(b) the profits of the undertaking in the period after the flotation show that the company was benefitting on that date from a windfall from that flotation.

Resolved,

That--

(1) In section 2(1A) of the Value Added Tax Act 1994, for "8 per cent." there shall be substituted "5 per cent.".

(2) This Resolution applies in relation to any supply made on or after 1st September 1997 and any acquisition or importation taking place on or after that date.

And it is hereby declared that it is expedient in the public interest that this Resolution should have statutory effect under the provisions of the Provisional Collection of Taxes Act 1968.

Resolved,

That provision may be made increasing the rate of duty set out in section 5 of the Alcoholic Liquor Duties Act 1979.

4. Beer (rate of duty)

Resolved,

That provision may be made increasing the rate of duty set out in section 36(1) of the Alcoholic Liquor Duties Act 1979.

5. Wine and made-wine (rates of duty)

Resolved,

That provision may be made increasing the rates of duty set out in the Table in Schedule 1 to the Alcoholic Liquor Duties Act 1979.

6. Cider (rates of duty)

Resolved,

That provision may be made increasing the rates of duty set out in section 62(1A) of the Alcoholic Liquor Duties Act 1979.

7. Hydrocarbon oil (rates of duties and rebates)

Motion made, and Question put,

That--

(2) In relation to times after the coming into force of section 7(2) and (3) of the Finance Act 1997, section 6(1A) of the 1979 Act shall have effect as follows--

(a) in paragraph (a), for "£0.4168" there shall be substituted "£0.4510";

(b) in paragraph (b), for "£0.3586" there shall be substituted "£0.3928"; and

(c) in paragraph (c), for "£0.3686" there shall be substituted "£0.4028".

(3) In section 11(1) of the 1979 Act, for "£0.0194" and "£0.0250" there shall be substituted "£0.0200" and "£0.0258", respectively.

(4) In section 14(1) of the 1979 Act, for "£0.0194" there shall be substituted "£0.0200".

(5) This Resolution shall have effect as from 6 o'clock in the evening of 2nd July 1997.

And it is hereby declared that it is expedient in the public interest that this Resolution should have statutory effect under the provisions of the Provisional Collection of Taxes Act 1968.

The House divided: Ayes 335, Noes 137.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 86 (+2 tell)054.3%
Lab335 (+2 tell) 0080.8%
LDem0 42091.3%
PC0 40100.0%
SNP0 4066.7%
Total:335 136074.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
Tony BaldryBanburyConno
Crispin BluntReigateConno
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterConno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConno
Dr Michael ClarkRayleighConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Michael ColvinRomseyConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Mr David FaberWestburyConno
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)no
Mrs Teresa GormanBillericayConno
James GrayNorth WiltshireConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConno
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Robert JacksonWantageConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyConno
Sir Peter LloydFarehamConno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Humfrey MalinsWokingConno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Michael MatesEast HampshireConno
Theresa MayMaidenheadConno
Anne McIntoshVale of YorkConno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Piers MerchantBeckenhamConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireContellno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)tellno
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Mr David PriorNorth NorfolkConno
John RedwoodWokinghamCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyConno
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConno
Keith SimpsonMid NorfolkConno
Caroline SpelmanMeridenConno
Richard SpringWest SuffolkConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Robert SymsPooleConno
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Conno
Mr John TownendEast YorkshireConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Robert WalterNorth DorsetConno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkConno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Sir David AmessSouthend WestConabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
John BercowBuckinghamConabsent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestConabsent
Julian BrazierCanterburyConabsent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Michael FabricantLichfieldConabsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConabsent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordConabsent
John GreenwayRyedaleConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeConabsent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotConabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireConabsent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
Julian LewisNew Forest EastConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConabsent
Peter LuffMid WorcestershireConabsent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyConabsent
David RuffleyBury St EdmundsConabsent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Michael SpicerWest WorcestershireConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantConabsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Conabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLabaye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLabaye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)aye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
Mr Eric ClarkeMidlothianLabaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)aye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)tellaye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabaye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Mr Lawrence CunliffeLeighLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLabaye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLabaye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabaye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Mr Bernie GrantTottenhamLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLabaye
Mr John GunnellMorley and RothwellLabaye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HansonDelynLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLabaye
Keith HillStreathamLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)tellaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Dr John MarekWrexhamLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabaye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLabaye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Allan RogersRhonddaLabaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLabaye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Mr Roger StottWiganLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLabaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)aye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLababsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Joe BentonBootleLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Lababsent
Martin CatonGowerLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Maria EagleLiverpool, GarstonLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Lababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLababsent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Helen JonesWarrington NorthLababsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Chris LeslieShipleyLababsent
Mr David LockWyre ForestLababsent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Shona McIsaacCleethorpesLababsent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Mr Gordon McMasterPaisley SouthLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Andy ReedLoughboroughLababsent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Paul TruswellPudseyLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Claire WardWatfordLababsent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Ms Audrey WisePrestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDemno
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Donald GorrieEdinburgh WestLDemno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDemno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemno
Paul KeetchHerefordLDemno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDemno
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDemno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Mr Cynog DafisCeredigionPCno
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)no
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Margaret EwingMoraySNPno
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)no
John SwinneyNorth TaysideSNPno
Andrew WelshAngusSNPno
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive