Orders of the Day National Health Service (Private Finance) Bill [Lords] — 14 Jul 1997

I beg to move amendment No. 8, in page 1, line 15, at end insert

'and

(c) if the National Health Service trust has proved to his satisfaction that the agreement would not restrict clinical freedom or patient choice.'.

Question put, That the amendment be made:--

The Committee divided: Ayes 26, Noes 174.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 000.0%
Lab174 (+2 tell) 0042.2%
LDem0 26 (+2 tell)060.9%
Total:174 26032.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Sir David AmessSouthend WestConabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Crispin BluntReigateConabsent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyConabsent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneConabsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConabsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldConabsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)absent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringConabsent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)absent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordConabsent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeConabsent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotConabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
Julian LewisNew Forest EastConabsent
David LidingtonAylesburyConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Mr Piers MerchantBeckenhamConabsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyConabsent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsConabsent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Keith SimpsonMid NorfolkConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireConabsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Conabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantConabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Conabsent
Tim YeoSouth SuffolkConabsent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)tellno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Ben BradshawExeterLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
John CryerHornchurchLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLabno
Clive EffordElthamLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Michael FosterWorcesterLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLabno
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Labno
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
David HansonDelynLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Keith HillStreathamLabno
John Home RobertsonEast LothianLabno
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)tellno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Mr David LockWyre ForestLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
John McAllionDundee EastLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Howard StoateDartfordLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLabno
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)no
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLababsent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Lababsent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
David CrausbyBolton North EastLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLababsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Mr Bruce GrocottTelfordLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Lababsent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLababsent
Patricia HewittLeicester WestLababsent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLababsent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Helen JonesWarrington NorthLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Chris LeslieShipleyLababsent
Tom LevittHigh PeakLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Andrew LoveEdmontonLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLababsent
Shona McIsaacCleethorpesLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Mr Gordon McMasterPaisley SouthLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Gillian MerronLincolnLababsent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLababsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Ian PearsonDudley SouthLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Greg PopeHyndburnLab (minister)absent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Gordon PrenticePendleLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Jacqui SmithRedditchLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Mr Roger StottWiganLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Stephen TimmsEast HamLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Dr George TurnerNorth West NorfolkLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLababsent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Ms Audrey WisePrestonLababsent
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)absent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDemaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)tellaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)tellaye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive