Neighbourhood Planning Bill — New Clause 9 — Requirement for Planning Permission for the Demolition or Change of Use of Drinking Establishments — 13 Dec 2016 at 19:30

The majority of MPs voted against making the demolition or change of use of pubs or other drinking establishments subject to planning permission.

MPs were considering the Neighbourhood Planning Bill[1]

The proposed new clause rejected in this vote was titled: Permitted development: use clauses and demolition of drinking establishments and stated:

  • “(1) The Town and Country Planning (Use Classes) Order 1987 (SI/1987/764) is amended as follows.
  • (2) At the end of section 3(6) insert—
  • “(p) drinking establishment.”
  • (3) In the Schedule, leave out the paragraph starting “Class A4. Drinking Establishments”
  • (4) The Town and Country Planning (General Permitted Development) Order 1995 (SI1995/418) is amended as follows.
  • (5) In Part 3 of Schedule 2—
  • (a) in Class A: Permitted development, leave out “A4 (drinking establishments)”.
  • (b) In Class AA: Permitted development, leave out “Class A4 (drinking establishments)”.
  • (c) in Class C: Permitted development, leave out “Class A4 (drinking establishments)”.
  • (6) In Part 31 of Schedule 2 under A.1 at end insert—
  • “() the building subject to demolition is classed as a drinking establishment”.”

The rejected new clause was accompanied by the following explanatory note:

  • The purpose of this amendment is to ensure that any proposed demolition of or change of use to public houses and other drinking establishments would be subject to planning permission. Currently such buildings, unless they have been listed as Assets of Community Value with the local authority, can be demolished or have their use changed without such permission being granted.

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Andrew BinghamHigh PeakConno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyConno
Steve BrineWinchesterCon (front bench)tellno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Andy BurnhamLeighLabaye
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Robert CourtsWitneyConno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Byron DaviesGowerCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLabaye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Michael DugherBarnsley EastLabaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLabaye
Maria EagleGarston and HalewoodLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLabaye
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPno
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Suella FernandesFarehamCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)tellaye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)tellno
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
James HeappeyWellsConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Ben HowlettBathCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamConno
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)no
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Peter KyleHoveLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLabaye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantConno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLabaye
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLabaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Claire PerryDevizesConno
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLabaye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLabaye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Henry SmithCrawleyConno
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Nicholas SoamesMid SussexConno
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anna TurleyRedcarLab (minister)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeCon (front bench)no
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)no
John WoodcockBarrow and FurnessLabaye
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive