I beg to move,
That this House condemns the continuing refusal of Iraq to comply with its obligations under the relevant post-ceasefire UN Security Council Resolutions, by allowing UNSCOM to carry out without restrictions the required inspections of its chemical, biological and nuclear weapons programmes; believes that these programmes represent a continuing threat to international peace and stability; fully supports the efforts of the Government to reach a diplomatic solution to the present confrontation with Iraq within the framework of these Security Council Resolutions; and expresses its full support also for the resolve of the Government to use all necessary means to achieve an outcome consistent with these Resolutions.
I beg to move, To leave out from the second "Resolutions" to the end of the Question, and to add instead thereof:
"fully supports the resolve of the Government to use all necessary means to achieve an outcome consistent with these Resolutions; and emphasises the importance of setting the clearest possible objectives linked to any action that might be taken.".
There was not a limited timetable. I utterly fail to understand what is going on in the heads of hon. Members who table an amendment saying that the United Nations Security Council should abandon what was decided in exchange for the lifting of sanctions, given that the resolutions originally passed were unconditional. Saddam Hussein accepted "ongoing monitoring and verification". That resolution is as valid today as it was when it was carried seven years ago, and Saddam Hussein has violated it deliberately, repeatedly and continually.
Inspections were to be unfettered and immediate. Seven years on, after a concerted campaign of obstruction, Saddam's regime still refuses to honour its undertakings.
Amendment agreed to.
Main Question, as amended, put: --
The House divided: Ayes 493, Noes 25.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Mr Alan Clark | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Mr Michael Colvin | Romsey | Con | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
Mr David Faber | Westbury | Con | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con | aye |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Mr Alastair Goodlad | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | aye |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | aye |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | aye |
Mr John Major | Huntingdon | Con | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | aye |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | aye |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Shaun Woodward | Witney | whilst Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | absent |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | absent |
Julian Brazier | Canterbury | Con | absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | absent |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | absent |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | absent |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | absent |
Robert Jackson | Wantage | Con | absent |
David Lidington | Aylesbury | Con | absent |
Anne McIntosh | Vale of York | Con | absent |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | absent |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | absent |
Peter Viggers | Gosport | Con | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | absent |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Independent Conservative | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | tellaye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | aye |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | aye |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | aye |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | aye |
Dr David Clark | South Shields | Lab (minister) | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | aye |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab | aye |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | aye |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab | aye |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | tellaye |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Mr Derek Fatchett | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | aye |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | aye |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | aye |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab | aye |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | aye |
Fiona Jones | Newark | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab (minister) | aye |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | aye |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab (minister) | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab | aye |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Sir John Morris | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | aye |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Mr George Robertson | Hamilton South | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab (minister) | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | aye |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | aye |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Mr Roger Stott | Wigan | Lab | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab | aye |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab (minister) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | tellno |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | tellno |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Mr Bernie Grant | Tottenham | Lab | no |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Lab | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | no |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | absent |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | absent |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | absent |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | absent |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | absent |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
Roger Berry | Kingswood | Lab | absent |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | absent |
Liz Blackman | Erewash | Lab | absent |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab | absent |
Colin Burgon | Elmet | Lab | absent |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | absent |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | absent |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | absent |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | absent |
Frank Cook | Stockton North | Lab | absent |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | absent |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | absent |
Ann Cryer | Keighley | Lab | absent |
John Cryer | Hornchurch | Lab | absent |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | absent |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | absent |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | absent |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | absent |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | absent |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Lab | absent |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | absent |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | absent |
John Heppell | Nottingham East | Lab | absent |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Phil Hope | Corby | Lab | absent |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | absent |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | absent |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | absent |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | absent |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | absent |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | absent |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | absent |
Bob Laxton | Derby North | Lab | absent |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | absent |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | absent |
Martin Linton | Battersea | Lab | absent |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | absent |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
John McAllion | Dundee East | Lab | absent |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | absent |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | absent |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | absent |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | absent |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | absent |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | absent |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | absent |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | absent |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | absent |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | absent |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | absent |
Martin Salter | Reading West | Lab | absent |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | absent |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | absent |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | absent |
Ian Stewart | Eccles | Lab | absent |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Alan Williams | Swansea West | Lab | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | absent |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | absent |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | absent |
Mr Cynog Dafis | Ceredigion | PC | no |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | absent |
Margaret Ewing | Moray | SNP | absent |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
John Swinney | North Tayside | SNP | absent |
Andrew Welsh | Angus | SNP | absent |
Miss Betty Boothroyd | West Bromwich West | Speaker (front bench) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | absent |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | aye |
Mr Clifford Forsythe | South Antrim | UUP | aye |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | aye |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | aye |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |