ISAs, TESSAs and PEPs — 3 Mar 1998

I beg to move,

That this House welcomes the success of TESSAs and PEPs in extending popular saving and deplores the Government's proposal to abolish them and replace them with Individual Savings Accounts (ISAs); condemns the retrospective taxation of the most prudent savers who have accumulated more than £50,000; believes that ISAs will involve high administrative costs, especially because of the unnecessary and unfair lifetime limit on tax-free saving; and urges the Government to bring forward new proposals that would not involve retrospective taxation, would build on PEPs and TESSAs, would reduce the costs of administering the schemes and would not involve a lifetime limit on the amount that may be invested.

That was the height of deception. The Chief Secretary chose to deny the one assertion in the article that has since proved to be true, that Labour would abolish PEPs; but he chose not to qualify his clear assurances--which have since proved bogus--that Labour would do nothing retrospectively, that there would be no penalty for those with existing PEPs or TESSAs and that there would be no uncertainty in the tax regime.

I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"welcomes the Government's commitment, set out in the pre-Budget report, to consult on tax proposals, including the proposed ISA; believes that the ISA will extend the opportunity to save and invest and that the Government's proposals will ensure a stable and fair savings environment; commends the Government for its commitment to long-term economic stability and low inflation which is good for savers; and rejects any return to the boom and bust policies of the past which were so damaging to those on low incomes, savers and investors.".

Question put, That the original words stand part of the Question:--

The House divided: Ayes 142, Noes 329.*

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 134 (+2 tell)084.0%
Lab287 (+2 tell) 0069.3%
LDem33 0071.7%
PC0 40100.0%
UUP0 4040.0%
Total:320 142072.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)tellno
Sir David AmessSouthend WestConaye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
Peter AtkinsonHexhamConaye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Tony BaldryBanburyConaye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLabno
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Crispin BluntReigateConaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLababsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestConaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Julian BrazierCanterburyConaye
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabno
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Lababsent
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Bill CashStoneConaye
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
David ChaytorBury NorthLababsent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLabno
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLababsent
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Mr Michael ColvinRomseyConaye
Michael ConnartyFalkirk EastLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabno
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
David CurrySkipton and RiponConaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Cynog DafisCeredigionPCaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Mr Stephen DayCheadleConaye
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabno
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyConaye
Margaret EwingMoraySNPabsent
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldConabsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDemno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLababsent
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Don FosterBathLDemno
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Liam FoxWoodspringConaye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughConaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabno
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)aye
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Lababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
James GrayNorth WiltshireConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeConaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
David HansonDelynLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsConaye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLabno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLabno
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLababsent
Keith HillStreathamLababsent
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John Home RobertsonEast LothianLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Michael JackFyldeConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantageConabsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConaye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Helen JonesWarrington NorthLabno
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Paul KeetchHerefordLDemno
Ruth KellyBolton WestLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Robert KeySalisburyConaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
Eleanor LaingEpping ForestConaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)absent
Oliver LetwinWest DorsetConaye
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Julian LewisNew Forest EastConaye
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
David LidingtonAylesburyConaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Martin LintonBatterseaLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr David LockWyre ForestLabno
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConaye
Andrew MacKinlayThurrockLabno
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLabno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Mr John MajorHuntingdonConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Dr John MarekWrexhamLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLabno
Michael MatesEast HampshireConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabno
Theresa MayMaidenheadConaye
John McAllionDundee EastLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabno
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)tellno
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLabno
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Julie MorganCardiff NorthLabno
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mark OatenWinchesterLDemno
Bill OlnerNuneatonLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLabno
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarConaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mr David PriorNorth NorfolkConabsent
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLabno
John RandallUxbridgeConaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr David RendelNewburyLDemno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Allan RogersRhonddaLabno
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsConaye
Bob RussellColchesterLDemno
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Joan RyanEnfield NorthLabno
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Martin SalterReading WestLabno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Keith SimpsonMid NorfolkConaye
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Jacqui SmithRedditchLababsent
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemno
Martin SmythBelfast SouthUUPaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Anthony SteenTotnesConaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLababsent
Mr Roger StottWiganLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLababsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullContellaye
John TaylorStrangfordUUPabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Independent Conservativeabsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Stephen TimmsEast HamLababsent
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)absent
Don TouhigIslwynLabno
Mr John TownendEast YorkshireConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Jon TrickettHemsworthLabno
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLababsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLababsent
Peter ViggersGosportConaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPaye
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Claire WardWatfordLabno
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Nigel WatersonEastbourneConaye
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)tellaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantConabsent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Michael WillsNorth SwindonLababsent
David WilshireSpelthorneConaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardWitneywhilst Conabsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)no
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive