Crime and Disorder Bill [Lords] — 22 Jun 1998

Amendment proposed to the proposed new clause: in line 2, after 'sixteen', insert

'(except when one party is in a position of authority, influence or trust in relation to the other, in which case both parties must have attained the age of eighteen).'

The House divided: Ayes 194, Noes 234.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con2 124077.8%
DUP0 1050.0%
Lab210 (+2 tell) 54 (+2 tell)064.1%
LDem22 12073.9%
PC0 1025.0%
SNP0 1016.7%
UUP0 1010.0%
Total:234 194066.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestConaye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Tony BaldryBanburyConaye
John BercowBuckinghamConaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestConaye
Julian BrazierCanterburyConaye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonConaye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Stephen DayCheadleConaye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
Michael FabricantLichfieldConaye
Michael FallonSevenoaksConaye
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConaye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Mr Michael HeseltineHenleyConaye
John HoramOrpingtonConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Michael JackFyldeConaye
Robert JacksonWantageConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConaye
Robert KeySalisburyConaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Eleanor LaingEpping ForestConaye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetConaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyConaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Mr David PriorNorth NorfolkConaye
John RandallUxbridgeConaye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConaye
David RuffleyBury St EdmundsConaye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Conaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Alastair GoodladEddisburyConno
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Bill CashStoneConabsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Theresa MayMaidenheadConabsent
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabtellaye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabtellaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabaye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabaye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Helen JonesWarrington NorthLabaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Dr John MarekWrexhamLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Mr Roger StottWiganLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabno
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)tellno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Mr Bernie GrantTottenhamLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
Keith HillStreathamLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Ms Tess KinghamGloucesterLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Mr David LockWyre ForestLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Julie MorganCardiff NorthLabno
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Ian StewartEcclesLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Don TouhigIslwynLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabno
Keith VazLeicester EastLabno
Claire WardWatfordLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLababsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Joe BentonBootleLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Lababsent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Lababsent
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)absent
Mr Bruce GrocottTelfordLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
John HealeyWentworthLababsent
John HeppellNottingham EastLababsent
Patricia HewittLeicester WestLababsent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Brian JenkinsTamworthLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
David KidneyStaffordLababsent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Chris LeslieShipleyLab (minister)absent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLababsent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Ian PearsonDudley SouthLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
John SmithVale of GlamorganLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Paul TruswellPudseyLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLababsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Ms Audrey WisePrestonLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)absent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDemno
Don FosterBathLDemno
Donald GorrieEdinburgh WestLDemno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDemno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDemno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemabsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Margaret EwingMoraySNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive