Modernisation of the House — 16 Dec 1998

Main Question put--

The House divided: Ayes 325, Noes 120.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 110 (+2 tell)069.1%
Independent1 00100.0%
Lab287 (+2 tell) 4070.3%
LDem33 4080.4%
PC1 0025.0%
SNP1 0016.7%
UUP0 2020.0%
Total:323 120069.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
John BercowBuckinghamContellno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonConno
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Michael ColvinRomseyConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
Michael FallonSevenoaksConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Mr Michael HeseltineHenleyConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantageConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyConno
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
John RandallUxbridgeConno
John RedwoodWokinghamCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneContellno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyConabsent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Peter BottomleyWorthing WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldConabsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mr Alastair GoodladEddisburyConabsent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentaye
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabaye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Mr John GunnellMorley and RothwellLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)aye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabtellaye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Ms Tess KinghamGloucesterLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Mr David LockWyre ForestLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLabaye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabtellaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLabaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Joe BentonBootleLababsent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Lababsent
Mr Jamie CannIpswichLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
John CryerHornchurchLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
John HealeyWentworthLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)absent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Helen JonesWarrington NorthLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Martin LintonBatterseaLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Steve PoundEaling NorthLababsent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr Roger StottWiganLababsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Lababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Ms Audrey WisePrestonLababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDemaye
Don FosterBathLDemaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Martin SmythBelfast SouthUUPno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive