House of Lords Bill — 16 Feb 1999

I beg to move amendment No. 13, in page 1, line 6, at end add

'or shall in future be appointed a member of the House of Lords by the exercise of patronage'.

New clause 3-- Appointments Commission (No. 1) --

Question put , That the amendment be made:--

The Committee divided: Ayes 51, Noes 269.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 7 (+1 tell)04.9%
Independent0 10100.0%
Lab254 (+2 tell) 34 (+1 tell)069.8%
LDem15 5043.5%
PC0 1025.0%
SNP0 3050.0%
Total:269 51050.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AtkinsonHexhamConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordContellaye
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonConabsent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordConabsent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksConabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mr Alastair GoodladEddisburyConabsent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr David PriorNorth NorfolkConabsent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentaye
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
John McAllionDundee EastLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabtellaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Roger StottWiganLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)tellno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
Mr Lawrence CunliffeLeighLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Ron DaviesCaerphillyLabno
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)tellno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
John Home RobertsonEast LothianLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Mr David LockWyre ForestLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Allan RogersRhonddaLabno
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabno
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Don TouhigIslwynLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLababsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Lababsent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
John CryerHornchurchLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLababsent
Andy ReedLoughboroughLababsent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Gerry SutcliffeBradford SouthLababsent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Margaret EwingMoraySNPaye
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
John SwinneyNorth TaysideSNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive