Immigration and Asylum Bill — 22 Feb 1999

Order for Second Reading read.

I beg to move, That the Bill be now read a Second time.

The Bill represents the most fundamental reform of immigration and asylum law for decades. The size of the Bill--nearly 140 clauses with 14 schedules--and the range of its provisions reflect the Government's commitment to delivering the comprehensive and integrated strategy set out in our White Paper last July. Within a modern framework of law, the aim--to quote the title of the White Paper--is to make the system fairer, faster and firmer. We want a fairer system that reflects our commitment to race equality and human rights; we want a faster system that is able to deal quickly with all applicants, whether visiting this country or seeking to remain here longer; and we want a firmer system, with strong controls at ports and effective enforcement against those not entitled to stay. This Bill is vital in helping to deliver those objectives.

The Bill is also essential in helping to deal with the increasing number of asylum seekers. We are not alone in facing such pressures: other European countries have faced similar increases. Indeed, when relative population is taken into account, 10 other European countries receive more applicants than we do. We will continue to protect genuine refugees, but we will deal firmly with those who seek to exploit the system.

Part 1 contains important provisions to make the operation of immigration controls more flexible and effective. For example, the Bill will enable a visa itself to confer leave to enter so as to streamline procedures at ports. The Secretary of State, as well as immigration officers, will be able to grant or refuse leave to enter and so minimise duplication of effort in handling certain types of casework. The current power to charge for settlement applications is widened to other after-entry applications and the powers of the immigration service to require passenger information are strengthened to enable better targeting of resources and improved inter-agency co-operation. However, those provisions will not change the fundamental basis on which our immigration control operates. All arriving passengers will continue to be seen by immigration staff and may be refused entry if they do not qualify.

Enforcement must be backed by the criminal law, so this part of the Bill extends the scope of the existing offences of obtaining leave to enter or remain by deception and increases the maximum term of imprisonment from six months to two years. However, as the House knows, the Government are as committed to stamping out racial discrimination as we are to ensuring a firm immigration control. Clause 13 re-emphasizes to employers their duty to avoid racial discrimination in their

22 Feb 1999 : Column 38

recruitment practices when seeking to secure the statutory defence under section 8 of the Asylum and Immigration Act 1996. It places on me a statutory duty to issue a code of practice aimed at ensuring that employers do not breach the provisions of the Race Relations Act 1976.

I beg to move, To leave out from "That" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"this House, whilst underlining Britain's commitment to genuine refugees but recognising the need to prevent fraudulent claims for political asylum and the widespread public concern on this issue, declines to give the Immigration and Asylum Bill a Second Reading because, before introducing it, the Government failed to establish an independent inquiry to consider what measures should be taken to combat such illegal immigration and because the Bill fails to create a situation whereby only genuine asylum applicants will be given permission to settle in this country."

Question put, That the amendment be made:--

The House divided: Ayes 135, Noes 346.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 133 (+2 tell)083.3%
Independent1 00100.0%
Lab306 (+2 tell) 0073.9%
LDem37 0080.4%
SNP2 0033.3%
UUP0 2020.0%
Total:346 135075.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Tony BaldryBanburyConaye
John BercowBuckinghamConaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonConaye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Simon BurnsWest ChelmsfordConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Christopher ChopeChristchurchConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConaye
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleContellaye
Mr Michael ColvinRomseyConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Stephen DayCheadleConaye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldConaye
Michael FallonSevenoaksConaye
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mr Alastair GoodladEddisburyConaye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalConaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Michael JackFyldeConaye
Robert JacksonWantageConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyConaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkConaye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullContellaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkConabsent
John RandallUxbridgeConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Joe BentonBootleLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labno
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)tellno
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabno
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
Mr Lawrence CunliffeLeighLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)no
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLabno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)tellno
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Helen JonesWarrington NorthLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Mr David LockWyre ForestLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Dr John MarekWrexhamLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Sir John MorrisAberavonLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLabno
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Bill RammellHarlowLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Martin SalterReading WestLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Angela SmithBasildonLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Don TouhigIslwynLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLababsent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLababsent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
John CummingsEasingtonLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLababsent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLababsent
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Fiona JonesNewarkLababsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Tony LloydManchester CentralLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Gillian MerronLincolnLababsent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Mr Roger StottWiganLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Graham StringerManchester, BlackleyLababsent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLababsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Claire WardWatfordLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Malcolm BruceGordonLDemno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDemno
Don FosterBathLDemno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Margaret EwingMoraySNPno
Andrew WelshAngusSNPno
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPaye
John TaylorStrangfordUUPaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive