Greater London Authority Bill — GLA transport grant — 4 May 1999

I beg to move amendment No. 109A, in page 14, line 34, leave out from beginning to end of line 17 on page 15.

Mr. Deputy Speaker:

With this, it will be convenient to discuss the following: Government amendments Nos. 110A to 113A and 120 to 122.

Government new clause 32-- The general power of the Authority .

Government new clause 33-- Limits of the general power.

Amendment agreed to.

I beg to move amendment No. 36, in page 14, line 35, after 'of', insert 'health and'.

Mr. Deputy Speaker (Mr. Michael Lord):

With this, it will be convenient to discuss the following amendments: No. 37, in clause 31, page 18, line 3, at end insert--

Amendment, by leave, withdrawn .

Amendment made: No. 110A, in page 15, leave out lines 18 to 25.-- [Mr. Dowd.]

Amendment made: No. 111A, in page 15, line 26, leave out from beginning to end of line 28 on page 16.-- [Mr. Dowd.]

Amendments made: No. 112A, in page 17, line 1, leave out subsection (2) and insert--

'(2) Any function--

(a) which is transferred to, or conferred or imposed on, the Authority by or under this Act or any other Act (whenever passed), and

(b) which (apart from this subsection) is not made exercisable on behalf of the Authority by the Mayor, by the Assembly, or by the Mayor and the Assembly acting jointly,

shall be exercisable only by the Mayor acting on behalf of the Authority.'.

No. 113A, in page 17, line 27, leave out 'Subsection (3) above is' and insert

'Subsections (2) and (3) above are'.-- [Mr. Dowd.]

I beg to move amendment No. 64, in page 19, line 22, at end insert--

'(i) the strategy for the River Thames prepared and published under section ( The River Thames ) below.'.

Amendment, by leave, withdrawn.

I beg to move amendment No. 114A, in page 19, line 29, leave out subsection (4) and insert--

'(4) In preparing or revising any strategy mentioned in subsection (1) above, the Mayor shall have regard to--

(a) the principal purposes of the Authority;

(b) the effect which the proposed strategy or revision would have on--

(i) the health of persons in Greater London; and

(ii) the achievement of sustainable development in the United Kingdom; and

(c) the matters specified in subsection (5) below.'.

Amendment agreed to.

Amendments made: No. 115, in page 19, line 39, leave out 'international obligations' and insert

I beg to move amendment No. 119, in page 20, leave out lines 5 to 9.

Mr. Deputy Speaker:

With this, it will be convenient to discuss Government amendments Nos. 123 to 125 and 127.

It being half-past seven o'clock, Mr. Deputy Speaker put the Question already proposed from the Chair, pursuant to Order [30 April].

Amendment agreed to.

Amendment made: No. 120, in page 20, line 23, at end insert--

'(1A) In determining what consultation (if any) is appropriate under subsection (1)(e) above, the bodies which, and persons whom, the Mayor considers consulting must include bodies of each of the descriptions specified in section (Consultation) (3) above.'.-- [Mr. Dowd.]

Amendments made: No. 121, in page 26, line 16, leave out

'The power of the Assembly under subsection (1) includes'

and insert

'For the purposes of subsection (1) above, the powers of the Assembly include'.

No. 122, in page 26, line 19, at end insert--

'(bb) matters relating to the principal purposes of the Authority,'.-- [Mr. Dowd.]

(3) The Authority shall not by virtue of section (The general power of the Authority) (1) above incur expenditure in providing--

(a) any housing,

(b) any education services,

(c) any social services, or

(d) any health services,

in any case where the provision in question may be made by a London borough council, the Common Council or any other public body.

(4) Any reference in subsection (3) above to the provision of housing--

(a) includes a reference to the management of housing; but

(b) does not include a reference to the acquisition by the Authority of existing housing accommodation and the making of that accommodation available on a temporary basis for one or more of the principal purposes of the Authority or for purposes incidental to such a purpose.

(5) Any reference in subsection (3) above to the provision of social services is a reference to the exercise of--

(a) any function under any enactment for the time being specified in Schedule 1 to the Local Authority Social Services Act 1970, or

(b) any function for the time being designated by an order made by the Secretary of State under section 2(2) of that Act as being appropriate for discharge through a local authority's social services committee.

(6) Nothing in subsections (1) to (5) above shall be taken to prevent the Authority incurring expenditure in co-operating with, or facilitating or co-ordinating the activities of, the bodies mentioned in those subsections.

(7) The Secretary of State may by order amending this section make further provision for preventing the Authority from doing by virtue of section (The general power of the Authority) (1) above anything--

(a) which may be done by a London borough council, the Common Council or a public body, and

(b) which is specified, or is of a description specified, in the order.

(8) The Secretary of State may by order impose limits on the expenditure which may be incurred by the Authority by virtue of section (The general power of the Authority) (1) above.

(9) The Secretary of State may by order amending this section make provision removing or restricting any prohibitions or limitations imposed by this section on what may be done by the Authority by virtue of section (The general power of the Authority) (1) above.'.-- [Mr. Dowd.]

Brought up, read the First and Second time, and added to the Bill.

(b) bodies which represent the interests of different racial, ethnic or national groups in Greater London;

(c) bodies which represent the interests of different religious groups in Greater London;

(d) bodies which represent the interests of persons carrying on business in Greater London.

(4) The Authority may make arrangements with--

(a) any London borough council,

(b) the Common Council,

(c) bodies of the descriptions specified in subsection (3) above, and

(d) such other bodies or persons as it may consider appropriate,

for the purpose of facilitating the carrying out by the Authority of consultation pursuant to this section or any other provision of this Act.

(5) The functions conferred on the Authority under or by virtue of this section shall be functions of the Authority which are exercisable by the Mayor acting on behalf of the Authority.'.-- [Mr. Dowd.]

Brought up, read the First and Second time, and added to the Bill.

I beg to move amendment No. 27, in page 48, line 33, at end insert

'but the amount of the grant shall increase by at least the annual rate of the Retail Price Index in each year beginning from the Authority's second financial year.'.

Question put, That the amendment be made:--

The House divided: Ayes 19, Noes 285.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 000.0%
Independent1 0050.0%
Lab284 (+2 tell) 0068.8%
LDem0 18 (+2 tell)043.5%
PC0 1025.0%
Total:285 19048.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyConabsent
John BercowBuckinghamConabsent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestConabsent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestConabsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonConabsent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordConabsent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldConabsent
Michael FallonSevenoaksConabsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mr Alastair GoodladEddisburyConabsent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsConabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr David PriorNorth NorfolkConabsent
John RandallUxbridgeConabsent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentno
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabno
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Mr Lawrence CunliffeLeighLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellno
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
Helen JonesWarrington NorthLabno
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)tellno
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Ms Tess KinghamGloucesterLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Mr David LockWyre ForestLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Tony McNultyHarrow EastLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Ian StewartEcclesLabno
Howard StoateDartfordLabno
Mr Roger StottWiganLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabno
Keith VazLeicester EastLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ms Audrey WisePrestonLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLababsent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Joe BentonBootleLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLababsent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Vernon CoakerGedlingLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Shona McIsaacCleethorpesLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Don TouhigIslwynLababsent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)tellaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemtellaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDemabsent
Don FosterBathLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemabsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive