Child Support, Pensions and Social Security Bill — 11 Jan 2000

[Relevant documents: The Tenth Report from the Social Security Committee of Session 1998-99 on The 1999 Child Support White Paper (HC 798) and the Government's Response thereto (Cm 4536).]

Order for Second Reading read.

I beg to move, That the Bill be now read a Second time.

It gives me great comfort to know that my right hon. Friend the Leader of the House has not tabled an amendment to the Bill.

The Bill takes welfare reform a stage further by introducing reforms in three key areas. First, it tackles the inherited mess of child support and will help more than 1 million children who miss out on the help that they should get. Secondly, the Bill strengthens the links between the benefits that people receive and their debts to society, and provides for new action to reinforce community sentences. Thirdly, it introduces the second stage of our pension reforms, which will help more than 14 million people--the low paid, carers and others who have lost out in the past.

The Bill contains several other measures, including changes that will bring the war pensions appeals system up to date and toughen fraud inspectors' powers. They all build on reforms that have been made since the election, and promote opportunity, reduce dependency and provide greater security--in short, everything that a modern welfare state should do.

We are determined to ensure that children get the best possible start in life. We are the first Government to be committed to eradicating child poverty in a generation and to halving it in 10 years. We are determined to end the scandal of child poverty, which wrote off a whole generation of children who were born at the wrong time in the wrong place under a Tory Government. Reforming the Child Support Agency will help to achieve that.

We are also committed to making work pay, getting more than 125,000 young people off dependency and into work through the new deal and tightening the benefit system to stop abuse. The Bill takes that a step further. We are also tackling another Tory legacy--pensioner poverty--today and in future with long-term reforms to the pension system.

I want to focus on the three main reforms: child support, community punishments and pensions. However, I shall, of course, be happy to answer questions on other measure in the Bill. First I shall speak about our reforms in part I of the Bill to sort out the CSA. Our starting point is that the primary responsibility for looking after children

11 Jan 2000 : Column 151

lies squarely with both parents, whether they live together or apart. The Government have to ensure that, when parents live apart there is an effective system of child support in place. That is not the case at the moment. We must ensure that the child support system makes sure that children get the support to which they are entitled and on which they depend.

I beg to move, To leave out from "That" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"this House notes that the Child Support, Pensions and Social Security Bill will make the social security system yet more complicated; regrets that the child support formula will reduce the

Question put, That the amendment be made:--

The House divided: Ayes 180, Noes 340.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 136 (+2 tell)085.7%
Independent1 0050.0%
Lab339 (+2 tell) 0081.8%
LDem0 36078.3%
PC0 2066.7%
SNP0 2033.3%
UUP0 4040.0%
Total:340 180081.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDemaye
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConaye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDemaye
Mr Martin BellTattonIndependentno
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLabno
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLabno
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLabno
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
David BorrowSouth RibbleLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabno
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
David ChaytorBury NorthLabno
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Christopher ChopeChristchurchConaye
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Paul ClarkGillinghamLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Mr Michael ColvinRomseyConaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Robin CookLivingstonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLababsent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLabno
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
David CurrySkipton and RiponConaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Mr Stephen DayCheadleConaye
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabno
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)tellno
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Sir Peter EmeryEast DevonConaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Margaret EwingMoraySNPabsent
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Ronnie FearnSouthportLDemaye
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)no
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabno
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Mr Bernie GrantTottenhamLabno
James GrayNorth WiltshireConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Peter HainNeathLab (minister)absent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
John HealeyWentworthLabno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Michael JackFyldeConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantageConaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Fiona JonesNewarkLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Paul KeetchHerefordLDemaye
Ruth KellyBolton WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert KeySalisburyConaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)aye
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamContellaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Oliver LetwinWest DorsetConaye
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tony LloydManchester CentralLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
Andrew MacKinlayThurrockLabno
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemaye
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Mr John MajorHuntingdonConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLabno
Michael MatesEast HampshireConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
John McAllionDundee EastLababsent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLabno
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkConaye
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLababsent
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Margaret MoranLuton SouthLabno
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Julie MorganCardiff NorthLabno
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Sir John MorrisAberavonLababsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLabno
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)no
George MudieLeeds EastLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Mark OatenWinchesterLDemaye
Bill OlnerNuneatonLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLababsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLabno
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Bill RammellHarlowLabno
John RandallUxbridgeConaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr David RendelNewburyLDemaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Martin SalterReading WestLababsent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Martin SmythBelfast SouthUUPaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Anthony SteenTotnesConabsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)tellno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
John SwinneyNorth TaysideSNPaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConaye
John TaylorStrangfordUUPabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLababsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Mr John TownendEast YorkshireConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Jon TrickettHemsworthLabno
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemabsent
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Peter ViggersGosportConabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Claire WardWatfordLababsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Andrew WelshAngusSNPaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WilshireSpelthorneConaye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardWitneywhilst Labno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive