Scotland Bill — Power to prevent or require action — 10 Feb 1998

It being after half-past Eight o'clock, The Chairman, pursuant to the Order [9 February] and the Resolution [this day], put forthwith the Questions necessary for the disposal of the business to be concluded at that hour.

Clause 48, as amended, ordered to stand part of the Bill.

Clauses 49 to 51 ordered to stand part of the Bill.

Amendment made: No. 322, in page 22, line 24, leave out '14' and insert

'9 and 11 to 13'.-- [Mr. McFall.]

Clause 52, as amended, ordered to stand part of the Bill.

Clause 53 ordered to stand part of the Bill.

I beg to move amendment No. 281, in page 22, line 40, leave out from 'may' to end of line 41 and insert

'apply to the Court of Session to seek an order to prohibit the proposed action'.

Question put, That the amendment be made:--

The Committee divided: Ayes 181, Noes 323.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 131 (+2 tell)082.1%
DUP0 1050.0%
Lab323 (+2 tell) 0077.9%
LDem0 38082.6%
PC0 2050.0%
SNP0 60100.0%
UUP0 3030.0%
Total:323 181078.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir John MorrisAberavonLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestConaye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Andrew WelshAngusSNPaye
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemaye
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyConabsent
Sandra OsborneAyrLabno
Tony BaldryBanburyConaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
John HuttonBarrow and FurnessLabno
Angela SmithBasildonLabno
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Don FosterBathLDemaye
Mike WoodBatley and SpenLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Patrick HallBedfordLabno
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conaye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabno
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLabno
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Ruth KellyBolton WestLabno
Joe BentonBootleLabno
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
Terry RooneyBradford NorthLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarConabsent
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
David LepperBrighton, PavilionLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Nick PalmerBroxtoweLabno
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Janet DeanBurtonLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
David RuffleyBury St EdmundsConaye
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)no
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Julian BrazierCanterburyConaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Mr Rhodri MorganCardiff WestLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)no
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Cynog DafisCeredigionPCaye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Mr Stephen DayCheadleConaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Lindsay HoyleChorleyLabno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLab (minister)no
Bob RussellColchesterLDemaye
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Ann WintertonCongletonConaye
Betty WilliamsConwyLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLabno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Howard StoateDartfordLababsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLababsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ian PearsonDudley SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
John McFallDumbartonLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLabno
John McAllionDundee EastLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Steve PoundEaling NorthLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
John CummingsEasingtonLabno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Stephen TimmsEast HamLabno
Michael MatesEast HampshireConabsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Mr William RossEast LondonderryUUPaye
John Home RobertsonEast LothianLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Mr John TownendEast YorkshireConaye
Nigel WatersonEastbourneContellaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Ian StewartEcclesLababsent
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)aye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)absent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Colin BurgonElmetLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabno
Eleanor LaingEpping ForestConaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Ben BradshawExeterLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLabno
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labno
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConaye
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Michael JackFyldeConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLabno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Peter ViggersGosportConaye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Mr Chris PondGraveshamLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)no
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughConaye
Bill RammellHarlowLabno
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
David WillettsHavantConaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Jon TrickettHemsworthLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mike GapesIlford SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Jamie CannIpswichLababsent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Don TouhigIslwynLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConaye
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLabno
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Patricia HewittLeicester WestLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Independent Conservativeabsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)tellno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael FabricantLichfieldConaye
Gillian MerronLincolnLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)tellno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Andy ReedLoughboroughLababsent
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Margaret MoranLuton SouthLabno
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadConaye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Keith SimpsonMid NorfolkConaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Margaret EwingMoraySNPaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Mr John GunnellMorley and RothwellLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)no
Peter HainNeathLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Fiona JonesNewarkLababsent
Mr David RendelNewburyLDemaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDemaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)tellaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Mr David PriorNorth NorfolkConaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLababsent
John SwinneyNorth TaysideSNPaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
James GrayNorth WiltshireConaye
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLababsent
John HeppellNottingham EastLabno
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemaye
John HoramOrpingtonConaye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Gordon PrenticePendleLabno
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Roseanna CunninghamPerthSNPaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLabno
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Ms Audrey WisePrestonLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Martin SalterReading WestLabno
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabno
Crispin BluntReigateConaye
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Nigel EvansRibble ValleyConaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)aye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Mr Michael ColvinRomseyConaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLabno
Robert KeySalisburyConaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Paddy TippingSherwoodLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
David CurrySkipton and RiponConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
Fiona MactaggartSloughLabno
Mr John TaylorSolihullConaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsConaye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
David BorrowSouth RibbleLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLab (minister)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Sir David AmessSouthend WestConaye
Mr Ronnie FearnSouthportLDemaye
David WilshireSpelthorneConabsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
David KidneyStaffordLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Anne McGuireStirlingLabno
Ann CoffeyStockportLabno
Frank CookStockton NorthLabno
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Bill CashStoneConaye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)no
Keith HillStreathamLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Mr Tom CoxTootingLababsent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Anthony SteenTotnesConabsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeConaye
Chris RuaneVale of ClwydLabno
John SmithVale of GlamorganLababsent
Anne McIntoshVale of YorkConaye
Kate HoeyVauxhallLabno
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Dan NorrisWansdykeLabno
Robert JacksonWantageConabsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Claire WardWatfordLababsent
Bob BlizzardWaveneyLabno
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConaye
Mike HallWeaver ValeLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabno
John HealeyWentworthLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetConaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Lababsent
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Mr David FaberWestburyConabsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Mr Roger StottWiganLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Shaun WoodwardWitneywhilst Conaye
Humfrey MalinsWokingConabsent
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Liam FoxWoodspringConaye
Michael FosterWorcesterLabno
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabno
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Peter BottomleyWorthing WestConabsent
Dr John MarekWrexhamLabno
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
Mr David LockWyre ForestLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive