I beg to move,
That this House recognises the concern of those marching in London on 1st March that the voice of the countryside should be listened to by all politicians but regrets the attempts by non-attending Agriculture Ministers to undermine the credentials of the march with claims of it being hijacked by political and overseas interests; calls upon Her Majesty's Government, in acknowledging that a viable agricultural industry lies at the heart of a successful rural economy, to recognise properly the fears and concerns of farmers over dramatically falling farm incomes, rising levels of food imports, the continued imposition of the beef ban, the introduction of the Minimum Wage, the Working Time Directive and Agenda 2000, by now making a clear statement of how it proposes to address these concerns; deplores the threat to life in rural Britain resulting from a revenue support grant settlement which has removed resources from rural local authorities; and calls upon the Government not only to strengthen the protection for the countryside while encouraging the renewal of towns and cities, but also to respect the patterns and fabric of rural life by removing the threat to land owners of a statutory right of access.
I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:
"condemns the previous administration for its persistent neglect of the countryside over the past eighteen years which resulted in rural unemployment and deprivation and the collapse of the rural transport system; and congratulates the Government on its emphatic commitment to comprehensive countryside policies, to reform of the Common Agricultural Policy, to successful, sustainable United Kingdom agriculture, and on its vision for a countryside that is strong, fair and modern, with a programme for social justice, inclusiveness, welfare reform, improving services, the national minimum wage, education and skills which will ensure prosperity for all in rural areas as well as in the towns.".
Question, That the Question be now put, put and agreed to .
Question put accordingly, That the original words stand part of the Question:--
The House divided: Ayes 131, Noes 321.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Mr Alan Clark | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Mr Michael Colvin | Romsey | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
Mr David Faber | Westbury | Con | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con | aye |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | aye |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | aye |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | aye |
Mr John Major | Huntingdon | Con | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | tellaye |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | tellaye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | tellno |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | tellno |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | no |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Dr David Clark | South Shields | Lab (minister) | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab | no |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Mr Cynog Dafis | Ceredigion | PC | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | no |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | no |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | no |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | no |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | no |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | no |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | no |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab (minister) | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | no |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab (minister) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | no |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Lab | no |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | no |
John McAllion | Dundee East | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Henry McLeish | Central Fife | Lab (minister) | no |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | no |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Mr George Robertson | Hamilton South | Lab (minister) | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | no |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | no |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Bob Russell | Colchester | LDem | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem | no |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Mr Roger Stott | Wigan | Lab | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | no |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | no |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab (minister) | no |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | absent |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | absent |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | absent |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | absent |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | absent |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | absent |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | absent |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | absent |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | absent |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
Roger Berry | Kingswood | Lab | absent |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | absent |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | absent |
Miss Betty Boothroyd | West Bromwich West | Speaker (front bench) | absent |
David Borrow | South Ribble | Lab | absent |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab | absent |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Russell Brown | Dumfries | Lab | absent |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | absent |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | absent |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Lab | absent |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | absent |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | absent |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | absent |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | absent |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | absent |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | absent |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | absent |
John Cummings | Easington | Lab | absent |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | absent |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | absent |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | absent |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Margaret Ewing | Moray | SNP | absent |
Michael Fabricant | Lichfield | Con | absent |
Mr Derek Fatchett | Leeds Central | Lab (minister) | absent |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con (front bench) | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab | absent |
Mr Clifford Forsythe | South Antrim | UUP | absent |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | absent |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | absent |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | absent |
Mr Alastair Goodlad | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Lab | absent |
Mr Bernie Grant | Tottenham | Lab | absent |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | absent |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
Nick Harvey | North Devon | LDem | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | absent |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | absent |
Keith Hill | Streatham | Lab | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | absent |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | absent |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Robert Jackson | Wantage | Con | absent |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | absent |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | absent |
Fiona Jones | Newark | Lab | absent |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | absent |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | absent |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | absent |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | absent |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | absent |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | absent |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | absent |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | absent |
Bob Laxton | Derby North | Lab | absent |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | absent |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab (minister) | absent |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | absent |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | absent |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | absent |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Anne McIntosh | Vale of York | Con | absent |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | absent |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | absent |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | absent |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | absent |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | absent |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | absent |
Sir John Morris | Aberavon | Lab (minister) | absent |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | absent |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | absent |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | absent |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | absent |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | absent |
Sandra Osborne | Ayr | Lab (minister) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | absent |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | absent |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | absent |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | absent |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | absent |
Andy Reed | Loughborough | Lab | absent |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | absent |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab (minister) | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | absent |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | absent |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | absent |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | absent |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | absent |
Christine Russell | City of Chester | Lab | absent |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | absent |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | absent |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | absent |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | absent |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | absent |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | absent |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | absent |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | absent |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | absent |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | absent |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | absent |
Howard Stoate | Dartford | Lab | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | absent |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | absent |
John Swinney | North Tayside | SNP | absent |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | absent |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | absent |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Independent Conservative | absent |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | absent |
Stephen Timms | East Ham | Lab | absent |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | absent |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem (front bench) | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | absent |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | absent |
Peter Viggers | Gosport | Con | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | absent |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | absent |
Andrew Welsh | Angus | SNP | absent |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | absent |
David Willetts | Havant | Con | absent |
Michael Wills | North Swindon | Lab | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | absent |
Shaun Woodward | Witney | whilst Con | absent |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | absent |