Northern Ireland Bill — 31 Jul 1998

Order for Third Reading read.

I beg to move, That the Bill be now read the Third time.

We are grateful for the overwhelming support that the House has shown for the Bill, following the substantial backing for the agreement in Northern Ireland itself. Once the Bill is finally approved, the requirement of the triple lock, which successive Governments have agreed should apply to any settlement, will be satisfied.

The Bill is the culmination of a great deal of work in Northern Ireland. We have put a number of Bills before the House this year. The key developments show how much the Northern Ireland political landscape, which is the context in which this Bill will operate, if passed, has changed in the past 12 months.

It is instructive to remember that this time last year the talks participants were still deadlocked on the decommissioning question. They had not addressed their substantive agenda; they began that only in October. Once they did begin, the pace accelerated, culminating in the Good Friday agreement on 10 April. Since then, we have had a referendum, an election, an Assembly, a policing commission, a criminal justice review and a decommissioning body, as well as passing the Northern Ireland (Sentences) Act. We have also acted on our commitments on the Irish language.

Now the House is considering and, I hope, will shortly pass this Bill. It is major piece of constitutional legislation, which has been prepared in record time. We have been happy to acknowledge that further changes may be necessary, while still taking some pride in the Bill as it stands. It is, we believe, an essentially sound framework for the agreement institutions to operate within.

I crave the indulgence of the House for a moment as I want to thank the civil servants. The list that I have just given shows how much work has been done by Northern Ireland civil servants over past months. I also pay tribute to the many political party leaders, to the Prime Minister, to the Taoiseach and, above all, to the people of Northern Ireland who have given their support and encouragement to making progress with the Bill.

Of course, we respect the doubts that have been expressed about the agreement within the House and outside it. Those who doubt have often shown courage, too. However, I believe that people are ever more widely coming to the view, whatever their original reservations, that the agreement must be made to work. The Government will continue to do all that they can to ensure that the agreement comes fully into operation, in all its aspects. In doing that, we will listen to all shades of opinion, for the agreement or against it. We will work closely with the new authorities established in Northern Ireland. Those comments apply especially to the Bill, just as they do to other aspects of the agreement. We are anxious that the Bill should reflect the agreement as faithfully as possible and, within its terms, provide the most effective and flexible machinery possible.

31 Jul 1998 : Column 634

Question put, That the Bill be now read the Third time:--

The House divided: Ayes 215, Noes 8.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con15 2010.5%
DUP0 20100.0%
Lab191 (+2 tell) 0046.2%
LDem6 0013.0%
SDLP1 0033.3%
SNP2 0033.3%
UUP0 4 (+2 tell)060.0%
Total:215 8035.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLababsent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPtellno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
David BorrowSouth RibbleLabaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyCon (front bench)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonConabsent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLababsent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)absent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Labaye
Mr Jamie CannIpswichLababsent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConabsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLababsent
Ann CoffeyStockportLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Michael ConnartyFalkirk EastLababsent
Frank CookStockton NorthLabaye
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Cynog DafisCeredigionPCabsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Keith DarvillUpminsterLababsent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLab (minister)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Donald DewarGlasgow AnnieslandLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)no
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Margaret EwingMoraySNPaye
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksConabsent
Mr Derek FatchettLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsCon (front bench)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPno
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLab (minister)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Edward GarnierHarboroughConaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mr Alastair GoodladEddisburyCon (front bench)absent
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Lababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLababsent
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLabaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Lababsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLabaye
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Keith HillStreathamLab (minister)tellaye
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLababsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Michael JackFyldeConabsent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Robert JacksonWantageConabsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLababsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert KeySalisburyConaye
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLabaye
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Tom LevittHigh PeakLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
David LidingtonAylesburyConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Martin LintonBatterseaLababsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Labaye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr David LockWyre ForestLababsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
John McAllionDundee EastLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Anne McIntoshVale of YorkConabsent
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLab (minister)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLababsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLab (minister)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Chris MullinSunderland SouthLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Bill OlnerNuneatonLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Mr David PriorNorth NorfolkConabsent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLabaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLab (minister)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Mr William RossEast LondonderryUUPno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Martin SalterReading WestLababsent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Jacqui SmithRedditchLababsent
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPtellno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Anthony SteenTotnesConabsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Mr Roger StottWiganLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLababsent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mr William ThompsonWest TyroneUUPno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)aye
Don TouhigIslwynLababsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLababsent
Derek TwiggHaltonLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Peter ViggersGosportConabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Claire WardWatfordLabaye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Nigel WatersonEastbourneConaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLabaye
David WilshireSpelthorneConabsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive