Welfare Reform and Pensions Bill — Extension of entitlement to state maternity allowance — 17 May 1999

As amended in the Standing Committee, considered.

Ordered,

That the Welfare Reform and Pensions Bill, as amended, be considered in the following order, namely: New Clauses; amendments relating to Clauses 1 to 6, Schedule 1, Clauses 7 to 16, Schedule 2, Clause 17, Schedule 3, Clauses 18 and 19, Schedule 4, Clauses 20 to 29, Schedule 5, Clauses 30 to 44, Schedule 6, Clauses 45 to 50, Schedule 7, Clauses 51 to 61, Schedule 8, Clauses 62 to 64, Schedule 9, Clause 65, Schedule 10, Clauses 66 to 70, Schedule 11 and Clause 71; New Schedules; amendments relating to Clauses 72 and 73, Schedule 12, Clauses 74 to 76, Schedule 13 and Clauses 77 to 79.

(a) she has become pregnant and has reached, or been confined before reaching, the commencement of the 11th week before the expected week of confinement; and

(b) she has been engaged in employment as an employed or self-employed earner for any part of the week in the case of at least 26 of the 66 weeks immediately preceding the expected week of confinement; and

(c) (within the meaning of section 35A) her average weekly earnings are not less than the maternity allowance threshold; and

(d) she is not entitled to statutory maternity pay for the same week in respect of the same pregnancy."

(2) In subsection (3) of that section--

(a) for "Schedule 3, Part I, paragraph 3" there shall be substituted "section 35A below"; and

(b) for "and (c) above" there shall be substituted "above or in section 35A(2) or (3) below".

(3) After that section there shall be inserted--

"Appropriate weekly rate of maternity allowance

35A.--(1) For the purposes of section 35(1) above the appropriate weekly rate is that specified in whichever of subsection (2) or (3) below applies.

(2) Where the woman's average weekly earnings are not less than the lower earnings limit for the relevant tax year, the appropriate weekly rate is a weekly rate equal to the lower rate of statutory maternity pay for the time being prescribed under section 166(3) below.

(3) Where the woman's average weekly earnings--

(a) are less than the lower earnings limit for the relevant tax year, but

(b) are not less than the maternity allowance threshold for that tax year,

the appropriate weekly rate is a weekly rate equivalent to 90 per cent. of her average weekly earnings or (if lower) the rate specified in subsection (2) above.

(4) For the purposes of this section a woman's "average weekly earnings" shall be taken to be the average weekly amount (as determined in accordance with regulations) of specified payments which--

(a) were made to her or for her benefit as an employed earner, or

(b) are (in accordance with regulations) to be treated as made to her or for her benefit as a self-employed earner,

during the specified period.

(5) Regulations may, for the purposes of subsection (4) above, provide--

(a) for the amount of any payments falling within paragraph (a) or (b) of that subsection to be calculated or estimated in such manner and on such basis as may be prescribed;

(b) for a payment made outside the specified period to be treated as made during that period where it was referable to that period or any part of it;

(c) for a woman engaged in employment as a self-employed earner to be treated as having received a payment in respect of a week--

(i) equal to the lower earnings limit in force on the last day of the week, if she paid a Class 2 contribution in respect of the week, or

(ii) equal to the maternity allowance threshold in force on that day, if she was excepted (under section 11(4) above) from liability for such a contribution in respect of the week;

(d) for aggregating payments made or treated as made to or for the benefit of a woman where, either in the same week or in different weeks, she was engaged in two or more employments (whether, in each case, as an employed earner or a self-employed earner).

(6) In this section--

(a) "the maternity allowance threshold", in relation to a tax year, means (subject to subsection (7) below) £30;

(b) "the relevant tax year" means the tax year in which the beginning of the period of 66 weeks mentioned in section 35(1)(b) above falls; and

(c) "specified" (except in subsections (7) and (8) below) means prescribed by or determined in accordance with regulations.

(7) The Secretary of State may, in relation to any tax year after 1999-2000, by order increase the amount for the time being specified in subsection (6)(a) above to such amount as is specified in the order.

(8) When deciding whether, and (if so) by how much, to increase the amount so specified the Secretary of State shall have regard to the movement, over such period as he thinks fit, in the general level of prices obtaining in Great Britain (estimated in such manner as he thinks fit); and Secretary of State shall in each tax year carry out such a review of the amount so specified as he thinks fit."

(4) This section applies in relation to the payment of maternity allowance in cases where a woman's expected week of confinement (within the meaning of section 35 of the Contributions and Benefits Act) begins on or after 20th August 2000.'.-- [Mr. Bayley.]

Brought up, and read the First time.

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Madam Speaker:

With this, it will be convenient to discuss Government amendments Nos. 9 to 11.

Question put, That the clause be read a Second time:--

The House divided: Ayes 365, Noes 130.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 130 (+2 tell)081.5%
Independent1 0050.0%
Lab331 (+2 tell) 0080.2%
LDem26 0056.5%
PC2 0050.0%
SNP3 0050.0%
UUP2 0020.0%
Total:365 130077.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
John BercowBuckinghamConno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonConno
Simon BurnsWest ChelmsfordConno
John ButterfillBournemouth WestConno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Mr Alan ClarkKensington and ChelseaConno
Dr Michael ClarkRayleighConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleContellno
Mr Michael ColvinRomseyConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
Mr David FaberWestburyConno
Michael FabricantLichfieldConno
Michael FallonSevenoaksConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Mr Alastair GoodladEddisburyConno
Mrs Teresa GormanBillericayConno
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConno
Robert KeySalisburyConno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
Mr David MadelSouth West BedfordshireContellno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkConno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
John RandallUxbridgeConno
John RedwoodWokinghamCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyConabsent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsConabsent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Con (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentaye
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabaye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Mr Eric ClarkeMidlothianLabaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)tellaye
David DrewStroudLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
Mike GapesIlford SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Mr John GunnellMorley and RothwellLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLabaye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLab (minister)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLabaye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Helen JonesWarrington NorthLabaye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ruth KellyBolton WestLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Mr David LockWyre ForestLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLabaye
John McAllionDundee EastLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLabaye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Sandra OsborneAyrLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)tellaye
Steve PoundEaling NorthLabaye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr George RobertsonHamilton SouthLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLabaye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Mr Roger StottWiganLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLabaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabaye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLababsent
Caroline FlintDon ValleyLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Gillian MerronLincolnLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Ian StewartEcclesLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDemaye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDemaye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDem (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Mr Cynog DafisCeredigionPCaye
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPC (front bench)aye
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Margaret EwingMoraySNPaye
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
John SwinneyNorth TaysideSNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive