Political Parties, Elections and Referendums Bill — Education about electoral and democratic systems — 14 Feb 2000

Question proposed, That the clause stand part of the Bill.

Question put and agreed to.

Clause 2 ordered to stand part of the Bill .

Question proposed , That this schedule be the Second schedule to the Bill.

Question put and agreed to.

Schedule 2 agreed to.

I beg to move amendment No. 20, in page 2, line 36, leave out 'chairman of the'.

Amendment No. 20 is even more important, against the background of the debates of the past hour. We have tried and, sadly, failed to inject a greater element of impartiality into the composition of the Speaker's Committee than is set out in the Bill.

People can be appointed as commissioners with the agreement of the Chairman of the Speaker's Committee. We established in the previous debate that the Chairman of the Speaker's Committee could be, for example, the Chairman of the Select Committee on Home Affairs who, for as long as I can remember, has always been a member of the governing party.

The amendment would change the wording from

"with the agreement of the chairman of the Speaker's Committee"

Amendment, by leave, withdrawn .

I beg to move amendment No. 21, in page 3, line 11, at end add--

'(7) At least three members of the Commission (one of whom shall be the Chairman of the Commission appointed under section 1(5)) shall be drawn from the following categories:

(1) judges or retired judges of the High Court of England and Wales

(2) judges or retired judges of the Court of Session of Scotland

(3) judges or retired judges of the High Court of Northern Ireland

(4) Lords Justices of Appeal of England and Wales

(5) Lords of Appeals in Ordinary

(6) the Comptroller and Auditor General

(7) the Parliamentary Commissioner for Standards

(8) the Chairman of the Committee on Standards in Public Life.'.

Amendment, by leave, withdrawn.

Clause 3 ordered to stand part of the Bill.

Clause 4 ordered to stand part of the Bill.

I beg to move amendment No. 37, in page 4, line 6, at end insert--

'( ) Any report submitted to the Secretary of State under subsections (1) and (2) shall be--

(a) placed in the House of Commons Library on the same day as it is presented to the Secretary of State; and

(b) debated in the House of Commons within one month of the day it is presented to the Secretary of State.'.

Amendment, by leave, withdrawn.

Clause 5 ordered to stand part of the Bill.

I beg to move amendment No. 25, in page 4, line 30, after 'Commission', insert--

', and secure its approval'.

Amendment, by leave, withdrawn .

Clause 6 ordered to stand part of the Bill.

Clause 7 ordered to stand part of the Bill.

I beg to move amendment No. 7, in clause 8, page 5, line 35, leave out 'on request'.

The words "on request" are appropriate in the context of subsection (1), but do not fit the intention behind this provision. As well as enabling the Electoral Commission to provide general advice and assistance--for example on points of law or procedure--to electoral administrators, political parties and others, subsection (3) is the mechanism whereby the commission can promote best practice. To do that, it must be able to give advice on its own initiative, and not be restricted to providing advice only on request. We expect the commission to use the provision to disseminate best practice guidance to the registration and returning officers and to assist them in raising the standards for discharging their functions to the best.

The commission might be expected to use its powers under the clause to ensure that accounting and political parties' other practices meet the minimum standard that the Bill and subordinate instruments require. The amendment would allow the commission to advocate best practice on its own initiative rather than at the request of others.

Mr. Walter:

I shall not delay our proceedings for long. We are anxious that if the phrase "on request" is removed, and the provision reads:

Amendment agreed to .

Clause 8, as amended, ordered to stand part of the Bill .

I beg to move amendment No. 11, in page 6, line 42, leave out from 'broadcasts' to end of line 2 on page 7.

The Second Deputy Chairman:

With this it will be convenient to discuss amendment No. 10, in page 7, line 4, at end insert--

It being Ten o'clock, The Chairman left the Chair to report progress and ask leave to sit again.

Committee report progress.

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 15 (Exempted business),

That, at this day's sitting, the Political Parties, Elections and Referendums Bill may be proceeded with, though opposed, until any hour.-- [Mr. Mike Hall.]

Question agreed to.

Again considered in Committee.

Question again proposed, That the amendment be made.

Amendment, by leave, withdrawn.

Clause 9 ordered to stand part of the Bill.

I beg to move amendment No. 4, in page 7, line 16, leave out from 'party' to end of line 20.

14 Feb 2000 : Column 700

Amendment, by leave, withdrawn.

I beg to move amendment No. 5, in page 8, line 5, leave out '2' and insert '10'.

The Second Deputy Chairman:

With this it will be convenient to discuss amendment No. 39, in page 8, line 7, leave out subsection (9).

Amendment, by leave, withdrawn.

Clause 10 ordered to stand part of the Bill.

I beg to move amendment No. 29, in page 8, leave out line 10 and insert--

'(a) the electoral systems in use for the time being in the elections mentioned in section 19(3).'.

The clause is a major departure from the Neill report, and a measure that it warned against.

Amendment, by leave, withdrawn .

Amendment proposed: No. 30, in page 8, line 11, leave out from second 'government' to end of line 12.-- [Sir George Young.]

The Committee divided: Ayes 126, Noes 309.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 124 (+2 tell)078.3%
Lab295 (+2 tell) 0071.2%
LDem13 0028.3%
SNP1 0016.7%
UUP0 2020.0%
Total:309 126068.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Dr Michael ClarkRayleighConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
Mr Stephen DayCheadleConaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Mr David FaberWestburyConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South DownsConaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Mr Christopher GillLudlowConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Mrs Teresa GormanBillericayConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokeConaye
Michael JackFyldeConaye
Robert JacksonWantageConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetConaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)tellaye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConaye
David MacleanPenrith and The BorderConaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConaye
Humfrey MalinsWokingConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Mr William RossEast LondonderryUUPaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr John TownendEast YorkshireConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Sir Ray WhitneyWycombeConaye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Ann WintertonCongletonConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)tellno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Tony BennChesterfieldLabno
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Roger BerryKingswoodLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLabno
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabno
Colin BurgonElmetLabno
Mrs Christine ButlerCastle PointLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Jamie CannIpswichLabno
Mr Ivor CaplinHoveLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Dr David ClarkSouth ShieldsLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Mr Tom CoxTootingLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLab (minister)no
John CummingsEasingtonLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Keith DarvillUpminsterLabno
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)tellno
David DrewStroudLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabno
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mrs Eileen GordonRomfordLabno
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
Peter HainNeathLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLabno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLabno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabno
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Mr David LockWyre ForestLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
John McFallDumbartonLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)no
Bill RammellHarlowLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr David RendelNewburyLDemno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLabno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Ian StewartEcclesLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLabno
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Betty WilliamsConwyLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Ms Audrey WisePrestonLabno
Shaun WoodwardWitneywhilst Labno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDemabsent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)absent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Mr Michael ColvinRomseyConabsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLababsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Robert KeySalisburyConabsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
John MaplesStratford-on-AvonConabsent
Dr John MarekWrexhamLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)absent
John McAllionDundee EastLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Sir John MorrisAberavonLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Lababsent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive