Political Parties, Elections and Referendums Bill — New Clause 2 — 16 Feb 2000

Clause 111 ordered to stand part of the Bill.

Schedule 13 agreed to.

Question proposed , That the clause stand part of the Bill.

Question put and agreed to.

Clause 112 ordered to stand part of the Bill.

Schedule 14 agreed to.

Clauses 113 to 117 ordered to stand part of the Bill.

I beg to move amendment No. 54, in page 72, line 41, leave out "relevant" and insert "referendum".

The First Deputy Chairman of Ways and Means (Mr. Michael J. Martin):

With this it will be convenient to discuss the following amendments: No. 56, in page 73, line 10, leave out from "poll" to end of line 11.

Amendment, by leave, withdrawn .

Clause 118 ordered to stand part of the Bill .

Question proposed, That the clause stand part of the Bill.

Question put and agreed to.

Clause 119 ordered to stand part of the Bill.

Question proposed, That the clause stand part of the Bill.

Question put and agreed to.

Clause 120 ordered to stand part of the Bill.

(2) There shall be a Chief Counting Officer for the referendum, who (subject to subsection (8)) shall be--

(a) the chairman of the Commission, or

(b) if the chairman of the Commission appoints some other person to act as Chief Counting Officer for the referendum, the person so appointed.

(3) The Chief Counting Officer for the referendum shall appoint a counting officer for each relevant area in Great Britain.

(4) The local authority in the case of each such area shall place the services of their officers at the disposal of the counting officer for the area for the purpose of assisting him in the discharge of his functions.

(5) Each counting officer shall, as respects the votes cast in the area for which he is appointed, certify--

(a) the number of ballot papers counted by him, and

(b) the number of votes cast in favour of each answer to a question asked in the referendum.

(6) The Chief Counting Officer shall certify--

(a) the total number of ballot papers counted, and

(b) the total number of votes cast in favour of each answer to a question asked in the referendum,

in the whole of the referendum area.

(7) Where two or more forms of ballot paper are used in the referendum, a separate number shall be certified under subsection (5)(a) or (6)(a) in relation to each form of ballot paper so used.

(8) Where the referendum is held in Northern Ireland, the Chief Electoral Officer for Northern Ireland--

(a) shall be the Chief Counting Officer for the referendum if it is held only in Northern Ireland, and

(b) in any other case shall be treated, for the purposes of subsection (5), as if he were a counting officer appointed under this section for the whole of Northern Ireland.

(9) In this section--

(a) "relevant area in Great Britain" means any of the following--

(i) a district in England or a London borough,

(ii) the City of London (including the Inner and Middle Temples), the Isle of Wight or the Isles of Scilly,

(iii) a local government area in Scotland, or

(iv) a county or county borough in Wales,

where it is comprised in the referendum area;

(b) "the local authority"--

(i) in the case of an area falling within paragraph (a)(i), (iii) or (iv), means the council for that area, and

(ii) in the case of an area falling within paragraph (a)(ii), means the Common Council of the City of London, the Council of the Isle of Wight or the Council of the Isles of Scilly, as the case may be;

(c) "the referendum area" means the parts or part of the United Kingdom, or (as the case may be) the region in England, throughout which the referendum is held as mentioned in section 95(1).'.-- [Mr. Mike O'Brien.]

Brought up, and read the First time.

I beg to move, That the clause be read a Second time.

The Second Deputy Chairman of Ways and Means (Mr. Michael Lord):

With this it will be convenient to discuss the following: Government new clause 2-- Orders regulating conduct of referendums .

Question put and agreed to .

Clause read a Second time, and added to the Bill .

Orders regulating conduct of referendums

'.--(1) The Secretary of State may by order make such provision as he considers expedient for or in connection with regulating the conduct of referendums to which this Part applies.

(2) An order under this section may, in particular--

(a) make provision for the creation of offences;

(b) apply (with or without modification) any provision of any enactment;

and different provision may be made under this section in relation to different parts of the United Kingdom.

(3) An order under this section shall not apply in relation to any referendum in relation to which specific provision is made by any other enactment for or in connection with regulating any matters relating to the conduct of the referendum, except to such extent (if any) as may be provided by that enactment.

(4) Before making an order under this section the Secretary of State shall consult the Commission.'.--[ Mr. Mike O'Brien .]

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 125 (+2 tell)078.9%
Lab265 (+2 tell) 0064.0%
LDem0 8017.4%
SNP1 0016.7%
UUP0 2020.0%
Total:266 135063.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamConno
Tony BaldryBanburyConno
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Michael ColvinRomseyConno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CurrySkipton and RiponConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Stephen DayCheadleConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Mr David FaberWestburyConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Mrs Teresa GormanBillericayConno
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
John HoramOrpingtonConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantageConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)tellno
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetConno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)tellno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Humfrey MalinsWokingConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkConno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Stephen O'BrienEddisburyConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkConno
Mr Nick St AubynGuildfordConno
Anthony SteenTotnesConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr John TownendEast YorkshireConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Nigel WatersonEastbourneConno
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
John MaplesStratford-on-AvonConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Peter ViggersGosportConabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Peter HainNeathLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)tellaye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)tellaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLabaye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLababsent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Mr Jamie CannIpswichLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Mrs Eileen GordonRomfordLababsent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Chris LeslieShipleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Lababsent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLababsent
John McAllionDundee EastLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
John McFallDumbartonLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Sir John MorrisAberavonLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Gordon PrenticePendleLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Martin SalterReading WestLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Lababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDemabsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDemabsent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemabsent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDemabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Andrew WelshAngusSNPaye
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)no
Mr William RossEast LondonderryUUPno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive