"Table — 21. Income tax (charge and rates for 2000-01) — 27 Mar 2000

Motion made, and Question put,

That--

Income tax shall be charged for the year 2000-01, and for that year--

(a) the starting rate shall be 10 per cent.;

(b) the basic rate shall be 22 per cent.; and

(c) the higher rate shall be 40 per cent.

And it is hereby declared that it is expedient in the public interest that this Resolution should have statutory effect under the provisions of the Provisional Collection of Taxes Act 1968.

The House divided: Ayes 311, Noes 48.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 000.0%
Lab311 (+2 tell) 0075.2%
LDem0 40 (+1 tell)089.1%
PC0 40100.0%
SNP0 4 (+1 tell)083.3%
Total:311 48057.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonConabsent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentabsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Robin CookLivingstonLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Mr John GunnellMorley and RothwellLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLabaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)tellaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)tellaye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLababsent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Donald DewarGlasgow AnnieslandLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Mr Bernie GrantTottenhamLababsent
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Peter HainNeathLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Fiona JonesNewarkLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)absent
John McAllionDundee EastLababsent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLab (minister)absent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Mr Paddy AshdownYeovilLDemno
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Dr Peter BrandIsle of WightLDemno
Colin BreedSouth East CornwallLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Donald GorrieEdinburgh WestLDemno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDemno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemno
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Mark OatenWinchesterLDemno
Mr David RendelNewburyLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)tellno
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCno
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPno
Margaret EwingMoraySNPno
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPno
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)no
John SwinneyNorth TaysideSNPtellno
Andrew WelshAngusSNPabsent
Miss Betty BoothroydWest Bromwich WestSpeaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Clifford ForsytheSouth AntrimUUPabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive